| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, pe tatăl meu îl deranjează ca petrec mult timp in fata oglinzii, ca ma aranjez și ca merg machiata la școala. Am 16 ani, nu ma machiez exagerat deloc și e un lucru care ma face sa ma simt bine dar el mereu pare deranjat când ma vede. Ce pot face?

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa mai reduci din machiaj si din timpul petrecut in fata oglinzii. Probabil are impresia ca daca te machiezi nu iei in serios scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

La ce-ti terbuiesc machiaje la 16 ani? esti inca atat de micuta si proaspata, ca-i pacat sa-ti uratesti fata si sa incerci sa pari vulgara, cu machaje.
Simtitul bine ar trebui sa fie cand iei note mari la socala, cand te lauda profesorii, cand te invidiaza colegele ca esti cea mai desteapta din clasa samd.
Pana si baietii prefera fetele nemachiate, cat mai naturale si mai inocente, fara sa para mature si vulgare.

Machiajele sunt ultimile lucruri care trebuiesc in viata unei fetite, doar ca sa o urateasca si imbatraneasca, sa arate cat de nesigura este pe ea si cat de invidioasa este pe cine stie ce paparuda, sau femeie vulgara de pe Instagram.

Poarta-te ca un copil, cat inca esti unul, ca femeia matura vei fii toata viata si vei regreta ca-ti bati joc acum, de frumusetea ta naturala si de tenul proaspat de fetita.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pare deranjat, aia e. E ok pentru varsta ta, ești adolescenta. Dacă nu e strident și e machiaj de zi e ok.
Dacă aduce subiectul discuta despre asta, ca la varsta asta fetele se machiază putin, nu excesiv și ca statul în fata oglinzii e ceva normal la varsta ta mai ales ca ești fata.
Vorbește despre asta cu mama ta dacă simți nevoia, poate discuta între ei și lămurește problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El n-a vazut la maica ta ca face si ea asta? laughing E normal pentru o femeie.

| Den1sa a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema, iar tu incearca sa ii explici tatalui tau ca daca iti place sa tearanjezi nu inseamna ca nu inveti la scoala etc., puteti ajunge la un agrement, de exemplu o zi te machiezi iar o zi nu

| sunt0anonima a răspuns:

Bună! Pentru problema ta sunt mai multe variante de rezolvare:
•Ori te machezi fără ca tatăl tău sa te vadă
•Ori îl asculți și pentru o vreme faci ce îți cere, aștepți sa mai crești puțin
•Ori faci exact ceea ce simți tu, iar dacă să te machezi te face sa fii mai încrezătoare în tine/te face sa te simți mai frumoasa, o să faci asta chiar dacă tatăl tău spune nu