| Anaagirl a întrebat:

Buna seara TPU. Problema e ca ma doare foarte tare maseaua. Acum cand vin Anul Nou si Revelionul mi-e frica sa nu ma prinda durerea. Ce sa fac sau sa iau? Mama mea imi da o pastila de norofen si algocalmin, dupa ceva timp imi trece durere. Fundita! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| cristiiiiiii a răspuns:

Incearca aulin praf. eu de asta luam cand aveam probleme cu maseaua e foarte bun!

| Anaagirl explică (pentru cristiiiiiii):

Multumesc de sfat. Sper cami trece repede. puppy dog eyes

| valentino52 a răspuns (pentru cristiiiiiii):

Mie aulin-ul mi-a cam distrus ficatul dar intr-adevar isi face efectul foarte bine pentru cateva ore chiar daca te doare de te urci pe pereti. Eu 3 revelioane la rand am avut dureri groaznice de masea si culmea chiar de revelion ma apuca. Luam calmante si imi era frica sa beau alcool. Revelion fara bautura e trist de tot.

| cristiiiiiii a răspuns (pentru valentino52):

Dc crezi ca e din cauza aulinului problema cu ficatul?

| valentino52 a răspuns (pentru cristiiiiiii):

E si din cauza alcoolului nu zic nu dar mi-au zis doctorii ca daca iei de multe ori iti afecteaza grav ficatul. Eu am luat din clasa a 9a pana in anul 4 de facultate foarte des pentru ca mi-am schimbat aproape toti dintii din gura i-am pus din portelan, imi facea lucrari dureroase pe radacina, am avut si o infectie, doua si fara aulin nu trecea durerea puteam eu sa iau si 10 algocalmin cu profenid sau mai stiu eu ce. Si luam aulin pastile praf nu suportam gustul. De la niste dureri ingrozitoare cateva ore saream in sus de fericire dupa ce luam aulin si am inceput sa il iau la orice durere inclusiv de cap sau stomac.

7 răspunsuri:
| BiAnq13 a răspuns:

Bun, acum cateva cam 2-3 luni aveam si eu aceasta problema si cautam pe internet multe remedii, pastile etc. Este adevarat ca acestea idepartau durerea dar pentru cat timp? cateva ore? pana la urma mi-am luat inima in dinti si m-am dus la dentist(muream de frica) dar nu a fost asa de rau, este adevarat ca la inceput m-a durut, bine nu stiu acum ce problema ai tu dar la mine a fost mai complicat, nu conteaza m-am dus de 3-4 ori, si durerea a disparut treptat de fiecare data cand m-am dus, iti da cu un spray anestezic si nu simti nimic, a fost mult mai simplu decat credeam. Si chiar daca te doare, dupa ce vei termina, va merita toata durerea prin care ai trecut. Sper ca te-am ajutat. In caz ca nu vrei sa imi asculti sfatul si sa mergi la dentisti, iti recomand nurofen(capsule) si algocalmin (nu este atat de bun, si in plus ataca inima). Dar pana la urma va trebui sa mergi la dentist.

| Anaagirl explică (pentru BiAnq13):

Am mers mai demult si mia curatato, si mi-a pus un fel de pansament. A tinut 2 ani si cred ca l-am inghitit. Apoi, dupa ceva timp din nou a aparut aceasta durere infernala.

| BiAnq13 a răspuns (pentru Anaagirl):

Pai, asa trebuie si eu sa merg cam intr-o saptamana la dentist sa imi schimbe plombele...si cred ca trebuie sa imi omoare nervul (i'm scared!)