| Andrei_Marius_1999_IRL4 a întrebat:

Bună seara TPU.ro,am o problemă foarte mare în care părinții mei nu vor să îmi mai schimbe buletinul, adică să-mi dea actul de proprietate mai pe româneşte, eu vreau să-mi reînnoiesc buletinul, ce aş putea să fac? Peste 4 luni îmi expiră, iar eu vreau să plec în Anglia.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri, o seară bună în continuare.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Actul ti-l da degeaba. Tu nu ai ceface cu el. Proprietarul trebuie sa semneze ca te ia in spatiu.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, buletinul nu se poate schimba cu 4 luni inainte, ci doar cu 1-2 saptamani si numai daca ai deja biletul de avion in mana.
Apoi, cei de la buletine nu te vor accepta cu actul de propietate al casei, pana nu vine propietarul casei in persoana, sa semneze cererea ta de buletin, declarand si semannd ca te iau in spatiu.
Acum, poti merge la Serviciul de Evidenta a Populatiei din orasul tau si poti sa le spui situatia ta, cerandu-le sfatul.

| Andreeush a răspuns:

Adică părinții tăi nu vor să îți dea buletinul tău?
Declară-l disparut și scoate altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera la actul casei probabil.
Ca ti-l cere cand te duci sa iti faci buletinu.
Mie mi l-a facut mama recent, si i-a cerut si actul casei.
Si ca sa raspund si la baiat.
Oricum nu te poti duce singur sa -ti faci buletinul, indiferent ca ai contractul sau nu, daca ai sub 18 ani.
De ce nu ar avea incredere ai tai sa-ti dea actul casei? poate le e frica ca te duci sa-ti faci abonament la telefon sau cine stie ce prostii.
Inseamna ca ai antecedente in sensu asta.
Roaga un parinte sa mearga cu tine daca totusi nu au incredere in tine.

| Andrei_Marius_1999_IRL4 explică:

1 la mână, am aproape 19 ani pentru cei care au spus că am sub 18 sau n-am citit eu bine, 2 la mână părinții mei nu vor să îmi mai facă buletin pentru că actul de proprietate pe casă nu se mai găseşte nu că am eu antecedente, 3 la mână eu am întrebat dacă pot să îl reînnoiesc, de ce ar trebui să vină ai mei cu mine dacă am vârsta asta. Sunteți unii care vorbiți fără să ştiți. Şi nu am bilet de avion ci de autocar. Dacă nu mi-am schimbat domiciliul, nu poate să rămână acelaşi pe cartea de identitate fără a mai aduce acea dovadă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Marius_1999_IRL4):

Nu. Nici eu nu mi-am schimbat domiciliul, si tot i-a cerut mamei actu casei.
Eu ti-am zis cum am procedat eu, ca mi-am reinoit buletinu.
Numai ca eu nu am fost acolo, am trimis decat pozele, si mi l-a facut mama.
Si i-a cerut contractul casei, printre alte acte, nu mai stiu ce era.
Certificatu de nastere si mai era ceva.
Eu am presupus ca ai sub 18 ani, de ai intrebat aici, ca daca erai major, rezolvai singur.
Dar cum sa pierzi contractul casei? laughing)) wtf?
Mai pierzi 2 lei din buzunar, cheile, da cand stii ca ai contractu casei cu tine, cum sa il pierzi?
Tre sa te duci la primarie, si daca nu au, trebuie sa te duci sa cauti in arhivele nationale, trebuie sa stii notaru, daca in care s-a facut contractulaughing
lol
Si daca e din anii 80, mai cauta tu in arhive.
Nasol.
Afla un camatar de-asta, si va da afara din casa, si nici n-aveti cum sa dovediti ca e casa voastra.
Se duce ala la primarie cunoaste pe cineva, si pa.