| anonim_4396 a întrebat:

Voua cum vi s-a parut clasa a8-a? a fost grea? la ce materii ati fost solicitati foarte mult? ( in afara de romana si mate ). incep si eu luni, a8a si imi tremura dintii in gura cand ma gandesc. Nu stiu de ce, dar imi este foarte, foarte frica. Mai ales de examene! La mate nu ma descurc deloc, abia ce-am scos media 6 in a7-a. Parintii vor sa ma bage pe pregatire. Credeti ca voi reusi sa scot macar un 7 la examen, in conditiile astea? Si e adevarata chestia cu admiterea la liceu care se va face tinand cont 25% din mediile de pe 5-8, plus media de la examene? s-a dat vreo lege?

13 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

A 8-a e foarte misto, nu ai de ce sa-ti faci griji.Toti profii (cu exceptia celor de romana si mate) te lasa in pace si iti umfla notele.Stai chill.

| positivity a răspuns:

Mie una clasa a VIII-a mi s-a părut cea mai simplă clasă! Din cauza examenelor, profesorii ne mai lăsau să lenevim cu pretextul „să nu-i solicităm prea mult".
Făceam mai serios doar româna și matematica, în rest făceam ore simple, fără ascultat și teste!
Nu are de ce să-ți fie frică! Examenele de anul ăsta au fost foarte simple, chiar și un elev de nota 5 putea lua peste 7! Iar la mine în școală, așa a fost! Un elev la care nici nu ne așteptam să ia 5, a luat 8 (dar a făcut pregătire timp de un semestru, în clasa a VIII-a).
Când începe școala încearcă să înveți toate formulele la matematică, și toate textele la română! Și du-te la pregătire dacă știi că nu prea te descurci!
Da, se pare că anul acesta la media de admitere se va ține cont de 25% media V-VIII, și 75% media examene.

| yanly a răspuns:

Anii de scoala sunt cei mai frumos. Bucurate cat mai poti. Nu e asa grea clasa a 8-a. Se va termina mai repede decat crezi. Examenul de capacitate e usor. Nu-ti face griji.

| MaliciousDeath a răspuns:

A 8-a mi s-a parut relativ usoara(din cate imi mai aduc aminte:))).
Eu spun ca ar fi bine sa mergi la pregatire.Si eu am mers putin mai prost cu matematica intr-a 7-a(care mi s-a parut cel mai greu an), dar cu meditatii, plus materia de-a 8-a care e destul de simpatica, am scos nota bunicica la examen. Daca iti dai interesul(si tu, si profesorul), n-ai cum sa nu scoti, hm, un 7.Fii putin mai optimista.Nici macar n-ai inceput a 8-a inca.
http://www.gandul.info/......u-11297068

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A 8-a? rolling on the floor) A fost cea mai misto clasa, pe provesori ii doare la basca de tine, te iarta si la cea mai mare greseala, iti umfla notele si mediile foatre mult, cu speranta ca tu vei ajunge la ce liceu vei dori. La examene e ca la o simpla lucrare, numai ca subiectele vin in niste dosare de culoare maro.

| HDeNiSaR a răspuns:

A 7-a mi sa părut un pic mai grea dar a 8-a a fost super din toate punctele de vedere!

| fetitzabunasinebuna a răspuns:

Buna. Nu a fost greu, dar nicii usor. trebuie sa iei note mari. ca sa ai medii mari, pentru admiterea la liceu. Mediile acestea conteaza 50 % si notele de la examen 50 % decii. trebuie sa fi atent/a. ca sa reusesti. Fi foarte atent/a la mate si romana, la aceste doua materii dai examen. Mediile din 5-8 trebuie sa fie peste 8.50 cel putin, ca sa ai sanse sa intrii la un liceu bun. si notele la examene trebuie sa fie peste 8 ca sa iti dea medie mare. Eu la romana am luat 7.40 si la mate 8.85, desii la mate ma descurc mai putin bine si la romana. mult mai bine. ironia sortii se pare. Media din 5-8 a fost 9.02 si in total mi-a dat media 8.32. Am spus toate astea sa te gandesti tu asa. cam cat sa inveti. pe ce sa te bazezii. Multa bafta la invatat.

| Marrythenight a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Acum s-a schimba legea. Numai e cum stiai tu. Eu am pana acum mediile astea: 9, 67. 9, 25. 9.26 deci sunt peste 8.50... sper ca va fi bine, multumesc!

| fetitzabunasinebuna a răspuns (pentru Marrythenight):

Poi..eu acum trec clasa a9a. adica. abia am dat examenul. da, cu mediile astea. iti iese bine media 5-8. + examene. va fi bine. P.s. Coneaza 50% media din 5-8 si 50 % media notelor din examen. daca de acum 3 luni de cand am dat eu examenu` s-a schimbat legea. eu nu am ce face. dar nu cred. nu am auzit asta pe nicaieri.

| fetitzabunasinebuna a răspuns (pentru Marrythenight):

Aha. atunci. nu stiu. aici nu ma bag, eu ti-am spus cum a fost acum cateva luni..si ce criterii erau atunciwinking

| DANNA99 a răspuns:

Si eu trec in clasa a8-a dar nu am nici un pic de emotii

| Dyaa18 a răspuns:

Buna! Mie clasa a 8a nu mi s-a parut asa de grea, am avut intr-adevar emotii pe la sfarsit la examene.Stai linistit/a ca nici eu nu ma descurcam la mate si am trecut cu 6, acum sunt la un liceu bun si pe profil bilingv(limbi straine) asta mi-a placut cel mai mult. Daca nu te simti pregatita sa scoti un 7 de una/unul singur ai putea sa faci pregatire, eu am facut si tot 6 am luat, so...Acum intru a 12a si chiar am emotii...deci stay chill.te asteapta anii frumosi de liceu! Bafta.