| PeLeU a întrebat:

Buna seara.
Vreau si eu sa va cer ajutorul, pur si simplu nu stiu ce sa mai fac.
In ultimul timp nu prea mai am chef de nimic, am o familie care imi spune mereu sa invat si iar sa invat ca sa nu muncesc in viata...
Eu m-am saturat peste cap, nu-i mai suport deloc, daca ies cu niste prieteni pe afara ma cearta si de cele mai multe ori renunt si stau ca un trist in casa.
De fiecare data cand port o discutie cu ei aduce fraza asta in minte "daca ai carte ai parte", eu pur si simplu pe zi ce trece ma simt din ce in ce mai rau (am unele momente cand plang, da, la 17 ani plang))
Sunt si bolnav, sunt slab (54 kg) la scoala de multe ori cand incerc sa vorbesc cu cineva pur si simplu colegii rad de mine (ma vad mai inofensiv, am fost dat de la 6 ani la scoala si pur si simplu ma simt in inferioritate fata de ceilalti colegi).
Unii dintre ei au si prietene, eu nu cred ca am sansa vreodata sa-mi fac, ce sa mai, incerc sa invat ca sa le fac pe plac parintilor... cred eu ca daca continui asa, nu o mai duc mult timp...
Am unele momente de criza cand pur si simplu imi vine sa plec de acasa sa ma las de scoala si ce o vrea Dumnezeu aia sa fie...
Intrebarea mea este:
Voi avea sansa sa-mi fac si eu prietena si sa fiu fericit, de 1 an de zile sunt mai tot timpul trist, am umblat numai prin spitale din cauza unor probleme de sanatate...ma gandesc mereu ca am trait degeaba pana acum, ca degeaba incerc eu sa invat ca nu o sa ma ajute cu nimic, iar de ceva timp am cazut intr-o depresie nasoala.
Multumesc.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de o încurajare și resetare mentală care o poți realiza cu un psiholog.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prima intrebare: desigur ca o sa ai sanse, ai doar 17 ani zau asa... pai la 17 ani ce sa ceri? Da unii au prietene, asa este peste tot. Nu este o limita sau un minim de varsta. Iti garantez ca o sa iti gasesti. Probabil dupa ce treci de liceuwinking
Este ok sa plangi, multa lume o mai face (si eu chiar uneori, la filme de exemplu laughing ).

Cum sa traiesti degeana? Ai abia 17 ani zau asa. O sa vezi, acestea sunt doar momente.

Alte intrebari? big grin

| Dana2103 a răspuns:

Pai au dreptate. Daca nu inveti, te trimit la munca in Anglia, Germania etc si de acolo nu mai ai viitor. Doar muncesti.

| roach999 a răspuns:

Da mi mesaj si ne apucam de muzica si ajungem prin LA