| Rooo95 a întrebat:

Buna seara,weekend-ul trecut am fost la o petrecere si am amestecat bauturile, din aceasta a rezultat o amnezie aproape totala referitor la seara aceea, as dori sa-mi pot recupera memoria, credeti ca se poate face ceva?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Sper că e o glumă fiindcă singurul mod în care ți se poate întâmpla așa ceva e unul nasol: anumite droguri/pastile puse în băutură te pot face să uiți ce ai făcut/pățit iar una dintre substanțe este rohypnol (roofie), numită și drogul violului din motive, cred eu, evidente. Induce victimei o stare apropiată de paralizie iar lipsa memoriei este unul dintre efectele secundare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, acum nu se poate face nimic, este deja tardiv.
Poti incerca sa intrebi pe altii, dar risti sa fii luat la misto, sau sa se amuze pe seama lacomiei tale.
Exista o regula de aur pe care oamenii destepti o aplica intotdeauna, ca sa se poate bucura de orice petrecere la care merg: beau aceeasi bautura de la inceputul petrecerii, pana la sfarsit, fara sa amestece nici un pic de alt fel de alcool. In felul asta nu se imbata, stiu ce vorbesc si chiar se bucura sa socilizeze cu prietenii, fiind lucizi pe toata perioada petrecerii.
Mai este o regula pe care o stiu toti: nu bea niciodata alcool pe stomacul gol, ca te imbeti mult mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te-ai uitat prea mult la desene.
Eu am 32 de ani, si am baut de cateva ori la viata mea,
Oricat de mult am baut, nici o data n-am uitat ce-am facut. Cum sa uiti? Poate ai uitat ceva episoade scurte, dar n-ai cum sa uiti o seara intreaba.
laughing