| 2341234567 a întrebat:

Stiti cumva cu ce se curata argintul?

Răspuns Câştigător
| Iuli_9028 a răspuns:

Cu Otet

15 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

1. Lasa argintul intr-un castronel cu putin bicarbonat timp de o noapte si apoi sterge-l usor. Vei vedea cum se curata si capata stralucire.

2. Cu pasta de dinti fara sa fie folosita apa sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet.

3. Prin fierbere timp de 15 minute cu apa si sare de lamaie.

4. Nu trebuie sa frecati argintul deoarece isi pierde din stralucire. Poate sa fie fiert si cu detergent. Intr-un vas cu o lingurita de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aproximativ 5 minute dupa care se clatesc si se pun la uscat pe un servetel.

5. Argintul se mai curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

6. Prin stergere usoara cu scrum de tigara.

7.Cu o periuta de dinti veche, sau alt tip de periuta mai moale, se face spuma cu sapunul de casa si cu periuta cu spuma se freaca obiectele din argint. Se pot chiar lasa putin sa stea cu spuma pe ele. Apoi se clatesc cu apa calduta.

| eL3cTr0 a răspuns:

-Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
- Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
- Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.
- Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pentru. astea cu sare nu bag mana in foc. nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul.)

| CrazyGirl2 a răspuns:

Cu pasta de dinti

| underground05 a răspuns:

Curata-l cu pasta de dinti sau pune-l in otet si lasa-l acolo o noapte intreaga! Sper ca te, am ajutat! Pup

| iPetraAnime a răspuns:

-Le freci periodic cu pasta de dinti iar atunci cand folosesti hipoclorit sau produse ce contin hipoclorit dai jos bijuteriile.(ataca argintul)
-se mai curata si cu bicarbonat.Pui argintul in mana apoi bicarbonatul si foarte putina apa apoi le freci bine si le clatesti bine si poti repeta operatiunea de 2_ 3 ori daca nu se curata inseamna ca nu este argint ca am si eu argint stantat care nu se curata cu nimic
-intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min., apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI, numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava!

| Maryyyyya a răspuns:

Cu o periuta si cu pasta de dinti.big grin

| Kytty_3966 a răspuns:

Am auzit ca se curata cu pasta de dinti.

| SmiLik a răspuns:

Funda?
>
Ingrediente:1/4 cana de bicarbonat
1/4 cana de sare
1/4 cana de detergent de vase lichid
2 litri de apaSunt necesare:un vas mare
folie de aluminiu
lingura de plastic
aragaz
strecuratoare
prosopIa un vas mare, ca cel pentru spagheti, si acopera-i complet peretii cu folie de aluminiu. Pune toate ingredientele in el si amesteca-le cu lingura de plastic. Pune inauntru bijuteriile de argint pe care vrei sa le cureti, dar numara-le inainte, ca sa stii exact cate ai introdus in vas. Dupa ce le-ai pus in vas, imprastie-le pe fundul lui pentru a nu se atinge una de alta. Apoi pune vasul pe aragaz pana fierbe o data. Inchide focul si lasa-le sa mai stea pe aragaz cateva minute. Toarna apoi apa prin strecuratoare. Curata bijuteriile bine cu apa rece, astfel incat toata sarea care s-a depus pe ele sa fie indepartata. Dupa ce le-ai scos pe toate din solutie, pune-le intr-un prosop sa se usuce. Oxizii de pe bijuteriile tale au fost transferati aluminiului asa ca, inainte sa arunci solutia care a devenit murdara, mai numara-ti o data bijuteriile, pentru a te asigura ca le-ai scos pe toate din solutie. Dupa aceasta operatiune, bijuteriile tale vor arata ca noi. Daca vrei sa nu se mai oxideze la fel de repede, pastreaza bijuteriile din argint intr-o punga din material inchis la culoare si opac.

>
o alta varianta am inteles ca ar fi cu spuma de la sapun [preferabil de casa]. se face spuma si apoi se freaca bijuteriile, dupa care se mai lasa putin cu spuma pe ele si apoi se clatesc bine.
>
Pt curatare simpla:
1. Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.
4. Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pentru. astea cu sare nu bag mana in foc… nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul…)
>
- intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet (de preferabil microfibra sau bumbac)
***
Mai ai nevoie?

| BgDc a răspuns:

Eu curat cu pasta de dinti sau bicarbonat de sodiu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu apa si cu spirt.

| TC3 a răspuns:

Il bagi in otet. Il lasi o zi doua si se curata happy

| Alexandra_6566 a răspuns:

Se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. Dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

| Aly97 a răspuns:

Din cate imi amintesc se curata cu o periuta cu pasta de dinti happy