| alina_6005 a întrebat:

Buna stiu ca nu este bine ce fac dar asta e nu stiu:
diferenta a 2 numere este 40.impartind numarul cel mare la numarul cel mic, obtinem catul 4 si restul 1. aflati cele doua numere
va rog funda

Răspuns Câştigător
| Deea3 a răspuns:

Numarul cel mare este 53, iar cel mic este 13 funda?:X

2 răspunsuri:
| Deea3 a răspuns:

Deci a-b=40 iar a:b=4r1 faci pe segmente la b pui un segment, iar la 4 segmente care sa fie cat 4 segmente de 4 plus inca 1 dint-un segment. tot ce a are in plus fata de pe este 40 din 40 scadem 1 si ne ramane 39 impartim la 3 deoarece 40 era 3 segmente +1 si ne da 13 care este un segment, iar b avand un segment inseamna ca b este 13, iar a este 40+13=53.ai inteles problema acum?

| anutza a răspuns:

Numere sunt 53 si 13 happy fundita te rog
53-13 = 40
53:13 = 4 rest 1