| AlexutzZza a întrebat:

Stiu ca pare prostesc, dar de vineri plang intr-una. Mi-am pierdut cele mai bune doua prietene, mai exact pe cea pe care o consideram sora mea si ii spuneam toate secrete si pe o alta prietena.
"Surry" ( asa cum ii spuneam Ioanei, cea pe care o consideram sora mea), nu ma mai bagat in seama de cand a inceput sa sea cu Andreea ( cea mai buna prietena a mea), la fel si Andreea de cand sta cu Ioana si nu stiu ce sa fac.
Vineri aveam mare nevoie de Ioana pentru ca mi se intamplase ceva ce numai cu ea puteam discuta, iar dimineata cand am rugat-o sa vina inaintea mea ( pe drumul spre scoala) a zis ca e prea obosita, dar nu m-am suparat din cauza asta. Joi am vrut sa ii zic ceva la ureche si a inceput sa tipe la mine, cu motivul ca toata lumea sta calare pe ea. Nu i-am mai zis nimic. Vineri, cand am ajuns la scoala, am vazut-o pe Ioana ca se plimba prin scoala cu Andreea, iar Andreea statea cu capul pe ea. Mi-am spus ca Ioana era prea obosita sa vina dupa mine, dar cu Andreea putea sa se plimbe si o lasa sa stea "calare " pe ea, dar nici asta nu m-a deranjat, ci faptul ca nu a venit la mine sa ma intrebe ce am. In ziua aia chiar am plans, iar Ioana m-a vazut si nici macar nu m-a intrebat ce am la fel si Andreea. De atunci nici una nu ma mai baga in seama si stau numai impreuna. Azi, pe mess, am intrebat-o pe Ioana de ce se comporta asa cu mine si mi-a dat un raspuns neastepta: ca eu ma bag intre ele, iar dupa ce am intrebat-o asta pe Ioana, Andreea si-a schimbat statusul in : "hai frate ma lasi cu talente d'astea...oh go on parca ej printzesa curului i ej atat de importanta inkt trebuie sa stea lumea numai cu tine ". Am intrebat-o ce a patit si s-a comportat distant cu mine, facandu-ma sa cred ca despre mine era statusul ei. Acum nu stiu ce sa mai cred. Vreau sfaturi cat se poate de repede si sincere. Am gresit cu ceva? Cum pot indrepta situatia? Dau funda si vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu tu ai gresit! Eu am trecut prin situatia asta si te inteleg perfect, eu am ales izolarea si plansul la fel ca tine, dar tu nu trebuie sa repeti greselile ci sa inveti din ele.
Ce au facut fetele astea este ok pentru tine pentru ca te formeaza ca persoana si sa te faca sa iti dai seama ca esti mai presus de ele si ca falsa lor prietenie nu era demna de tine.
Nu trebuie sa plangi si nici sa suferi, desi stiu ca e greu pentru ca le vezi foarte des.Cea care era "sora " mea si colega mea de banca, ce imi era cea mai buna prietena sunt din aceeasi clasa cu mine si a fost extrem de greu. Ceea ce am facut eu si iti recomand sa faci si tu este sa fi extrem de rece cu ele, sa le arati ca nu iti pasa si ca nu esti dependenta de ele ( chiar daca esti), sa stai intr-un alt grup de prieteni si sa razi mult.
Macar la scoala sa le arati ca intr-adevar nu iti meritau prietenia si ca ele au iesit in pierdere.Acasa, cand ai probleme si nu ai cu cine vorbi, scrie-ti durerea pe o foaie si apoi rupe-o si ca nu te mai gandesti la probleme fa multe lucruri care sa te tina ocupata ( deseneaza, picteaza, scrie poezii, joaca-te, orice te tine ocupata e ok).
Vei fi bine!big hug In scurt timp o sa vezi ca o sa ai prieteni demni de tine! Bafta!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dulcykaLy a răspuns:

Poate ele nu teau considerat la fel de apropiata si imp in viata lor. j nu le-a fost greu sa te inlature din grupul lor

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Sa mor eu de nu esti o prietenia adevaratawinking. chiar daca nu mai vorbesc cu tine tu esti mai presus de ele. ele or sa piarda foarte mult. Gaseste-ti alte prietene si distreaza-te cu ele. razi in preajma Andreei si a Ioanei. big grin papa pup

| OnutzZa_2537 a răspuns:

Nu e vina ta...
Ioana va regreta cand va fi prea tarziu ca a pierdut o prietena asa de buna ca tinewinking
Si mie mi s-a intamplat o data dar am inkerkat sa nu pun la suflet...sha inkerk sa ies cu alte fete
Iar pana la urma a venit tot la mine cand kealalta ii fakea fitebig grin
deci sfatul meu este sa nu le dai prea mare importanta...nu le arata ca estiinviodioasa pe prietenia llor si tot ele se vor intoarke la tinehappy

| Dolceboy a răspuns:

Ce aiurea sunteti voi fetele (parca sunteti dintr-o telenovela) rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor vedeti ma copilo de treaba si gasesteti ale fete, ca lumea e destul de mare si lasa-le palea 2 poate se iubesc sunt lessby laughinglaughinglaughing mdeaaa fa abstractie de comm meu. Paceeeee!

| Alexa_7965 a răspuns:

Buna! Este greu cu prietenia asta! Pur si simplu se intempla ca uneori sa iti pierzi prietenele fara ca tu sa fi facut ceva, mi s-a mai intamplat.Nu stiu ce ai putea face din moment ce ele nu mai vor sa vorbeasca,cu tine.Din cate ai scris tu nu mi se pare ca ai facut ceva,poate ca ele s-au saturat de tine si nu mai vor sa petreaca timpul cu tine, trebuie sa iti gasesti alte prietene si poate vei fi mai fericita asa, sau poate ele se vor intoarce la tine. Sper ca te-am putut ajuta.

| LiA_1752 a răspuns:

Salut! Te compatimesc, la fel nu demult am pierdut cea mai buna prietena( astfel o consideram), 13 ani am fost impreuna si apoi totul s-a sfirsit si cam de la nimic.Dar iata ca m-am reabilitat si am inteles ca prietenie adevarata intre fete nu exista, si te sfatui sa adopti si tu ideea aceasta, e amara, dar adevarata. Nu prea stiu ce sa-ti sfatui, dar iti spun dupa propria experienta. Poate ar trebui sa-le lasi in pace,si sa fii putin mai egoista,arata-le lor ca tu fara ele nu mori si nu sunt ele primele si ultimele prietene ce le ai. Fa-ti alte prietene care consideri ca-ti sunt mai apropiate, cu care te intelegi mai bine si demonstreaza pritenelor tale ca nu te pierzi fara ele, ci dimpotriva iti faci viata mai vesela, mai senina, incearca sa le faci ca sa le para rau ca te-au indepartat.( Eu spre exemplu mi-am pus egoismul in functie si mi-am creat o atitudine indiferenta fata de fosta amica). Succese si Doamne ajuta! Va fi totul bine si nu ar trebui sa versi lacrimi degeaba, caci sunt sigura ca ele nu merita lacrimile si suferintele tale.Si inca nu ar trebui sa te simti tu vinovata, dupa cite ai povestit, vinovate sunt ele.Si asa prietene care iti dau de inteles ca nu vor sa fii in preajma lor, nu sunt prietene adevarate.