| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Buna. Sunt a 12 a si dau bacu anul asta. După cum știți trebuie sa învățăm eseurile alea de la romane. M-am gândit să mă apuc de pe acum sa le învăț, dar unii colegi au zis ca le invata înainte de simulări/bac pentru ca o se le uita pana atunci. Voi cum ziceți ca-i mai bine? Cum ati facut? Sa le învăț de pe acum? Sau înainte? Multumescc

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Hello. Îți spun din experienta mea, am dat bacul anul asta. Înainte de simulări, cu vreo 3 zile, mi am făcut schițe, pe liniuțe, titlu, tema, etc, la fiecare eseu, pe care l am avut în prealabil facut(d epe site uri și din cărți, o harababura laughing.) ca să știu asa în mare despre ce e vorba. Apoi, înainte de bac, cu vreo 2 3 săptămâni, m-am apucat din nou, mai serios, citeam eseul, îmi fixam bine ideile principale, titlu, tema, curent, definiții. Și incercam sa le dezvolt cât mai mult, cu cuvintele mele. Unele formulări a trebuit sa le învăț pe de rost, ca să impresionezi. Nu mi-am bătut capul prea tare. Moara cu noroc o fost singura care nu am repetat o deloc. Am scris din amintiri, am combinat definiții. Am luat 9.75. Deci nu e foarte greu. Trebuie sa îți aranjezi frumos in pagina și sa nu ai greșeli de ortografie. Și neapărat, obligatoriu, numărul de cuvinte! Succeslaughing
Pe scurt, nu are rost sa te apuci de pe acum, cu o luna înainte e ok.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine de acum logic

| Violleta2022 a răspuns:

Invatarea lor se face atunci cand se predau la scoala. I
nainte de BAC doar le recapitulezi, ca sa-ti aduci aminte ce ai invatat, in felul asta le ai proaspete la examen.

| Catrice a răspuns:

N-am citit decât vreo 5 mai de baza cu câteva zile înainte de bac și o picat din alea și tot am luat 8hee hee

| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Salutare. La română nu are rost să te complici mult cu eseurile, au dreptate colegii tăi în privința că se uită dacă le înveți cu mult timp în urmă și după nu mai repeți deloc/rar. Părerea mea e că e mai bine înainte de simulări. Totuși, nu strică să le mai citești din când în când, de exemplu: când te plictisești.