| Sucki a întrebat:

Buna, sunt clasa a 11-a profil economie, vreau sa încep sa învăț pentru bac, cam ce ar trebui sa învăț, sau cum sa fac? Să-mi scriu operele intr-un caiet separat? Ce opere, ajutați ma va rog, dau funda!

3 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Eu am avut noroc de o profesoara de romana de nota 20+. Ai modernism, romantism, simbolism, traditionalism. La fiecare opera din toate cele de BAC, aici ma refer la poezii, scrii mai intai cate ceva despre autor, apoi definitia curentului literar din care face parte si apoi eseul despre acea poezie. Toate astea le faci pe coli A4 separate si faci un dosar. Legat de roman, nuvel s-a in functie de situatie ai sa-ti faci la fel, le vei invata extrem de bine scriindu-le. Poti sa vizionezi si filmele. Eu am vizionat si m-au ajutat sa-mi si imaginez exact cum ar fi in acea poveste. La romana sa stii ca este foarte usor, daca inveti anul asta si anul viitor n-ai sa ai stres. Eu nu am fost un elev eminent dar aproape am devenit happy, intr-un liceu sa zic mai slabut, fara pregatire particulara am reusit sa-mi scot un 6.6, puteam poate mai mult dar a fost munca mea si eu chiar sunt ok. Asta pentru romana, la matematica te sfatuiesc ca in a 12-a sa faci putina pregatire iar la geografie sa inveti logic, totul se invata logic. Aa da si la romana daca te pricepi sa infloresti in sens bun si sa folosesti cuvintele potrivite ai o sa-ti vina extrem de usor. Multa bafta!

| Sucki explică (pentru MadalinG99):

Mulțumesc foarte mult!

| MadalinG99 a răspuns (pentru Sucki):

Cu placere