| Ioana_5967 a întrebat:

Bunahappy Sunt clasa a 8 a si as vrea sa citesc niste carti...pana acum am citit "De veghe in lanul de secara-de J. D Salinger" si "Elevul Dima dintr`a saptea-de Mihail Drumes" si mi-au placut foarte mult...Imi puteti recomanda niste carti?:*

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Si mie la fel, mai ales "Elevul Dima dintr-a saptea". A fost o carte absolut superba si planuiesc sa o recitesc vara asta.

Pentru aceasta varsta, iti recomand cartile din literatura clasica britanica, de autori ca Charlotte Bronte, Emily Bronte, Charles Dickens.merg si autori francezi, ca Hugo.
"Mizerabilii" este o carte excelent scrisa.

Iar daca ti-au placut scrierile lui Mihail Drumes, iti recomand cu caldura sa citesti si celelalte carti ale lui, "Invitatia la vals" si
"Scrisoare de dragoste". Pe mine m-au impresionat in mod profund.

Te-am pupat :*

| laura23 a răspuns:

Sa fiu sincera eu nu prea citesc... am citit pentru bac Enigma Otiliei de George Calinescu si e cam aiurea, plictisitoare straight face Ion de L. Rebreanu e mai fain
De ultima noapte de dragiste m-am apucat insa nu am putut citi decat 5 pagini
Nu ti-o recomand
Momentan citesc seria Amurg de Stephanie Meyer sunt foarte interesante am citit primele 3 carti si acum o citesc pe ultima. Adevarul e ca au un pret cam piperat, cam 50 lei volumul dar isi merita banii se gasesc si in biblioteci. Este vorba despre o adolescenta care se indragosteste de un vampir.love struck
cred ca ai auzit de filmul Twilight
Si inca o carte la care am PLANS a fost O plimbare de neuitat de Nicolas Sparks. Am citit-o la recomandarea mai multor colege.
Sper ca te-am ajutat :*

| babygyrl a răspuns:

Panza de paianjen-Cella Serghi
Maitrey-Eliade
19 trandafiru-Eliade
Anna Karenina-Tolstoi
Lorelei-Ionel Teodoreanu
Scrisoare de dragoste-nu mai stiu autorul
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi-Camil Petrescu
Concert din muzica de Bach-Hortensia Papadat Bengescu
Mandrie si prejudecata-Jane Auster
Jane Eyre-Charlotte Bronte
Pe aripile vantului-
La rascruce de vanturi-Emily Bronte
funda?