| mayaamayaaa a întrebat:

Bună, sunt clasa a 8 a și nu știu pe ce profil să merg la liceu. Aș vrea să merg pe filologie pentru că scap de mate dar nici cu limbile străine nu mă înțeleg bine (să fim clari...nu știu nimic)și nici nu prea știu ce poți ieși de acolo...Vă rog păreri mai ales de la persoane care sunt pe acest profil vă roggggg!

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu recomand stiinte ale naturii si mereu o sa o fac, pentru ca este profilul de unde poti alege orice dupa big grin

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu știi nimic atunci pentru ce mai mergi la școală?

| siriusblack98 a răspuns:

Alegi stiinte sociale si dai de o limba straina. Alegi stiinte ale naturii si dai BAC la matematica. ''nici nu prea știu ce poți ieși de acolo'' suntem in Romania, nu iesi absolut nimic din nici un liceu, wake up rolling on the floor)) Nu-l intereseaza pe angajator unde ai terminat tu liceul si pe ce profil. Ala la angajare vrea sa vada o diploma de 12 clase, un eventual curs de calificare pe meseria ce urmeaza sa o practici si daca se poate (pentru ca e Romanica aici) sa ai cel putin 10 ani de experienta la varsta de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu, științe ale naturii este cel mai diversificat profil... potrivit pentru cei încă nesiguri în privința a ce vor să urmeze mai departe. Eu am terminat liceul la profilul ăsta, a fost dificil, dar pot spune că am învățat cam de toate. O facultate nu am urmat după, dar cu puțină cultură generală tot am ieșit...de aceea îți recomand acest profil.
Recitind întrebarea, văd că vrei, totuși, să scapi de mate. Aici se dă bac la mate, doar că nu la nivelul de mate-info. E mai simplu. Iar la română e mai puțină materie ca la filo și sociale. Biologia, din nou, e frumoasă. Cel puțin, asta e parerea mea.
Succes în alegerea cea mai bună pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt pe filologie! Daca vrei sa intri aici doar ca sa scapi de mate, mai bine nu! Mai ales daca nu stii limbi straine NU ai ce cauta pe acest profil!

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Recomand Stiintele Sociale! Nu dai bacul la mate faci 2 ore de matematica pe saptamana, geometrie nu mai faci. Nu dai bac la latina. Bacul il dai la Geografie/istorie la alegere, romana, engleza apoi dai la urm dintre materii Psihologie (faci intra a x a )Logica(faci in a-IX-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La mate, chimie si fizica nu dai bac avand doar cate o ora pe saptamana cu exceptia matematicii care sunt 2

| M2gd2R a răspuns:

Eu sunt pe Științe Sociale si mi se pare cel mai echilibrat profil, având in vedere faptul ca nu vrei sa mai ai de-a face cu matematica (referindu-ma la BAC aici, fiindcă tot vei avea 2h/săptămână pana in clasa a 12-a).
De fizica/chimie scapi dupa clasa a 10-a.
Vei avea pe săptămână 3-4h romana/ 2-3h istorie/ 2-3h engleza/ 2-3h limbi moderne/ 2h matematică/ 2h geografie. Iar restul sunt materii diferite in functie de clasa.
In legatura cu limbile străine nu ar trebui sa-ti faci griji, fiindcă poti spune ca nu stii si le vei învăța pe parcurs. Nu te gandi ca liceul este foarte diferit de gimnaziu sau daca te gandesti, sa stii ca este mult mai misto la liceu.
Legat de BAC vei da din romana si istorie (materia de clasa a 12-a) obligatoriu si o materie la alegere dintre logica/sociologie/economie/psihologie/geografie.