| sara24678 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a, stau in Constanta si ma gandesc la ce liceu sa merg. Insa, eram curioasa care este mai ok din punctul vostru de vedere, colegiul sau liceul normal, teoretic? Nu stiu daca ajuta sa menționez asta, dar as vrea pe stiinte ale naturii. Pareri?

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

De cand e diferenta la noi intre colegiu si liceu? Liceu sau Colegiu este acelasi lucru la noi, dar uite aici ce trebuie sa indeplineasca un liceu pentru a primi titulul de colegiu:
https://legestart.ro/......iversitar/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai bine colegiul.

| LilWatamaloon a răspuns:

Colegiul, liceu normal despre care vorbesti tu sunt de fapt niste grade pe care le primesc liceele in functie de performanta lor.Adica daca liceul e slab, va ramane cu numele de "liceu", dar daca are o performanta mult mai buna tip premii la olimpiade si medii uriase, primeste gradul de "colegiu". Un colegiu ar fi mai potrivit pentru tine daca doresti sa obtii performante mult mai bune si daca alegi stiinte ale naturii, iti sugerez sa ramai pe acest profil, este destul de tare si te va ajuta daca ai vrea sa mergi mai departe pe medicina. Take care!