| bibyyy143 a întrebat:

Buna sunt clasa a 8 si vreau sa merg la liceu la profil de filologie. profa mea de romana imi spune ca se face foarte multa gramatica este adevarat? eu stiam ca se bazeaza pe literatura mai mult. deci cum este? Eu as vrea sa merg la liceu In Tudor vladimirescu, Elena Cuza sau Grigore Moisil. voi ce imi recomandati, care credeti ca este mai bun? Vreau multe pareri. Multumesc mult! :* funda:*

3 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de Bucuresti. Cu privire la cel mai bun liceu, nu imi pot da cu parerea.
Iar la Filo, da, se face mai multa literatura, pentru ca se presupune ca ai din generala toate cunostintele de gramatica necesare.
Ar fi si straniu, intre doua analize literare sa bagati si cate o conjugare, acolo.

| Nimixpecial a răspuns:

Vei incepe cu literatura intens inca din clasa a 9a, dar se vor strecura si niste lectii de limba si comunicare, desi putine. Daca vrei sa te duci la filologie, gandeste-te bine daca iti place si ai de gand sa citesti carti, multe carti.

| Pissicuts a răspuns:

Si eu asa stiu ca se bazeaza maimult pe literatura, deoarece si eu as fii vrut sa merg la profil de folologie, deoarece sunt chiar foarte multa la literatura. Mie profesoara mi-a zis ca pe literatura, dar si gramatica trebuie. Profa ta ce ti-a zis nu stiu, poate ea stie altfel.