| Sparckling a întrebat:

Sunt clasa a 8a si de cateva zile ma streseaza o intrebare: "La ce profil sa ma duc?" La noi in liceu or sa fie 5 clase : mate-info, mate-info intensiv engleza, stiintele naturii, stiinte sociale si filologie.Din start am zis ca nu ma duc la stiintele naturii(nu ma reprezinta) si nici la filologie(e ultima clasa si nu vreau)."Batalia" mai ramane intre mate-info intensiv eng., mate-info si stiinte sociale.Mie imi place matematica, dar cu fizica am rupt orice legatura din a 7 a(sem. II) si cu chimia de anul asta, pentru ca profesoara nu ne explica si aproape nimeni nu intelege(inclusiv eu). Engleza si Franceza le ador, dar la istorie nu prea ma descurc cu toti anii, ii uit pe multi dintre ei, in afara de datele importante.Si mai e o chestie: mama ma preseaza sa ma duc la mate-info(oricare dintre ele, dar de preferat e prima cu intensiv eng.) dar eu nu sunt sigura ca o sa fac fata cu chimia si fizica, tinand cont ca nu prea le am.Si mai nou, pe piata se cauta informaticienii, domeniu IT etc.Pe de alta parte, daca ma duc la stiinte sociale, istoria s-ar putea sa scartaie si acolo se face istorie multa. Dupa as face dreptul si as deveni judecator executiv, notar sau mediatizator (se cauta si acestia foarte mult pentru ca aceasta ramura este "virgina" ca sa zic asa) Deci ce naiba sa fac?

7 răspunsuri:
| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Pai hai sa iti spu ce faci cam la toate profilurile in parte
-La stiinte sociale te poti duce daca iti place biologia istoria si geografie ai 4 ore pe saptamana si din a 11-a vei face si psihologie.
-La mate info ai multa fizica si mate si daca ai media finala de 9 sa te duci la un liceu la 8 pentru ca nu vei tine pasul si ma refer la profilurile de mate info si mate info intensiv engleza.

| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Inca un lucru te poti duce la mate info intensiv engleza chiar daca nu le ai cu chimia si fizica pentru ca nu va semana deloc cu ceea ce faci in scoala generala se chimba tot inclusiv matematica si fizica....nu prea o sa mai semene veti invata chesti noi si nu vei avea nevoie de cunostinte adunate pe parcursul scoli generale.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Dacă nu vrei să mergi la filologie, mergi la ştiinţe sociale.

| Sparckling explică:

Un mic detaliu pe care l-am omis: intensiv engleza o sa avem si la stiinte sociale...

| LifeIsOverrated a răspuns:

Ok. intrebatea se pune si asa: cat sau mai bine zid DACA esti dispusa sa mai pui osul la treaba. Si ce vrei sa faci in viata: sa treci ca gasca prin balta prin liceu fara griji si apoi sa te trezesti ca nu ai ce sa faci in clasa a 12. Istoria eu o urasc ma bucur ca am scapat de ea. big grin Eu sunt la mate-info (nu regret nici o clipa chiar daca e ''mai grelut'' macar stiu ca o sa fac ceva cu viata mea). Nu e militarie de sa zici ''Doamneee invat toata ziuaaa'', pur si simplu trebuie sa ''mai inveti'' din cand in cand. Atat. Nu conteaza ce legaturi ai rupt, nu ai rupt, doar asigura-te ca inveti la inceput acolo sa fii atenta. Informatica. ai mare da' MARE grija sa fii foarte atenta sa intelegi din start. iti vine sa iti iei zilele. x_x Daca stai bine cu engleza poti sa te duci la mate-info intensiv engleza. Eu asa te sfatuiesc. Oricum mate-info. Mai ales ca ai zis ca iti place mate!

| Alexandru_Vasiu_1997 a răspuns:

Sa mergi la mate-info oricare dintre ele! daca iti place engleza mergi la mate-info intensiv engleza! si la chimie si fizica o s inveti la liceu! ca se reia materia! o sa faci fata! succes!

| Eddy_Petric_1997 a răspuns:

La majoritatea scolilor e asa: la mate-info o sa fii informatician sau matematician, stiintele naturii te deschide inspre orice ramura, ori drept/medicina/avocatura/orice, orice; filologia te trimite la chestii unde folosesti limbile si comunicarea: presa, ghid turistic, strainatate, etc, iar stiintele sociale is deseori clasa cea mai slaba. pace