| Queenz a întrebat:

Bună, sunt clasa a X a la un liceu din Ploiesti, stau la o mătușă in oras pentru scoala. Eu sunt din Buzău dintr-o comună la tara, unde daca m-as duce la liceu trebuie să fac naveta la cel mai apropiat liceu, am multi prieteni care fac asta.
Problema este ca am ajuns in punctul in care nu mai suport sa vin in Ploiesti pentru liceu si sa stau cu femeia asta in casă, ea este bătrână si sunt doar eu cu ea, dar chiar nu mai suport, deoarece mereu cand vin aici am o stare proasta si as plânge încontinuu. Imi este mereu dor de casa chiar daca ma duc in fiecare weekend, dar imi este foarte greu sa stau departe de casă la vârsta mea.
M-am gândit să mă mut la liceu la mine in Buzău și să fac naveta cu prietena mea (care imi este si vecina), as putea fi si in clasa cu ea si mi-ar fi usor pentru ca as dormi in fiecare noapte cu capul pe perna mea. Problema este ca mama nu vrea si nu stiu cum as putea sa o conving, zice ca imi este foarte bine aici, dar nu este asa, ea crede asta pentru ca mereu i-am arătat că imi este bine si nu duc lipsa de nimic, nu i-am zis niciodată cat de greu imi este si daca i-as zice nu m-ar crede probabil. Am nevoie de ajutorrr...
Vreau sa stiu si daca pot sa ma mut cand incepe semestrul 2, eu sunt pe profil științe sociale și dacă ma mut acolo la liceu ma mut pe filologie. Ce acte trebuie să fac și vreau mai multe detalii va rog!

Răspuns Câştigător
| DoctorOtker22 a răspuns:

Salut! Prima dată voiam să îti zic să te găndeşti bine daca vrei să te muti cu găndul că la Ploiesti faci mai multă carte dar nu are nicio legatura că tu trebuie doar să iei bacul care îl iei destul de uşor făra nici cea mai mică problemă mai ales la profil uman. să ne întoarcem la subiect deci dacă tu chiar crezi că locuitul la Ploiesti nu îți aduce beneficii, esti lipsită de prieteni care să îti alunge singuratate nu te simți confortabil în acest de ce nu le spui direct părinților tăi acest lucru, sigur o să înteleagă.Şi în legatură cu transferul la altă scoala cel mai simplu de duci cu un părinte la Directotul scolii respective şi aflati exact cum se procedează( este în interesul scolii să aiba destui elevi ) Ş dacă te duci la profilul respectiv o să dai niste "diferențe" adică niste teste initiale ( la 2 - 3 materii)oarecun şi trebuie să iei peste 5 parca, oricum este de formalitate mai mult în majoritatea cazurilor. Oricum la final îti spun să te mai găndeşti pănă faci o alegere să nu regreți după că ai ratat o oportunitate sau nu, păna la început clasei a 12-a te poți muta oriunde vrei, apropo bacul la uman este extrem de easy cum este şi la stiinte sociale de altfel.Succes!

| DoctorOtker22 a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Scuze pentru greselile gramaticale, graba...

| Queenz explică (pentru DoctorOtker22):

Multumesc mult, chiar mi-ai fost de ajutor, am vorbit și cu mama si o sa ma mut! ❤

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De pe semestrul doi, in general poti sa te muti. Eu asa stiam.
Acum ca e diferenta de profile... cel mai bine ar fi sa vorbesti cu secretariatul de la acel liceu si o sa iti zica ei ce. Si parintii trebuie sa fie de acord, in primul rand.

Eu iti doresc succes!winking

| 2420 a răspuns:

Încearcă să locuiești la căminul liceului.

În felul acesta poți scăpa de această situație.

| Queenz explică (pentru 2420):

Nu ai inteles, nu ma deranjează mătușa mea sau situația din casa de aici, nu suport sa mai vin aici la liceu din cauza dorului și plâng foarte mult cand stau aici