| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani jumate și 1, 58 înălțime. N-am mai crescut in înălțime de 4 ani deoarece am niște probleme hormonale și mi s-a stopat creșterea (nu mi-au crescut sânii, etc). Credeți ca mai sunt șanse sa cresc in înălțime la vârsta asta dacă merg la doctor și iau tratament hormonal? Am făcut un calcul și ar trebui sa am 1, 64 înălțime. Menționez ca mama are 1, 63 și tata 1, 78

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergi la un medic care îți va da răspunsuri necesare.
Dar, ar trebui să practici și volei, baschet, handbal care te-ar ajuta!
Părerea mea este să eviți orice tratament hormonal, căci pot fi efecte adverse, care pot fa mai mult rău, decât bine!
Acceptă-te așa cum ești!

| Violleta2022 a răspuns:

Fetele isi inceteaza cresterea la varsta de 16 ani, asa spun statisticile.
In ce privesc cresterea sanilor si dezvoltarea ta, se va intampla pe parcursul vietii.
Cresterea in inaltime este datorata mostenirii genetice de la parintii tai dar si de hormonii tai, care probabil nu au primit nutrientii necesari in ultimii ani si nu au avut cum sa te ajute sa cresti.
Ma indoiesc ca mai poti face ceva acum, dar merita sa cauti un endocrinolog foarte bun, care stie ce analize sa-ti faca si ce tratament si sfat nutritional sa-ti dea.

| sierra1 a răspuns:

"Am făcut un calcul și ar trebui sa am 1, 64 înălțime"

- sorry da' calculele nu se aplică aici. Până la 19-20 ani, mai pune oricine, câtiva cm in plus. Nu ești o excepție

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru sierra1):

Doar voiam sa știu dacă o sa mai cresc in înălțime din moment ce am probleme hormonale

| Donsavas a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Mergi la medic și discuta cu acesta dacă mai crești sau nu

| Sofer a răspuns:

Mai crești puțin.

| alina2k18 a răspuns:

Nu cred ca mai cresti, sanse cam 0.
Daca vrei sa verifici iti poti face o radiografie la genunchi sa vezi daca s-au inchis cartilajele.
Daca sunt inchise aia e, NU mai cresti IN INALTIME nici cu mama tratamentului hormonal.
Tratamentul hormonal este eficient daca se face la timpul lui.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Sincer, nu cred ca ai o problema. 1, 58 inseamna sa fii scunda, exista persoane care la 20+ de ani sunt mai scunde decat tine fara sa aiba probleme de sanatate sau ceva.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Chiar am probleme hormonale. Asa rezulta analizele și din cauza asta nu m-am mai dezvoltat și am rămas la fel ca la 12 ani

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Au, pai in cazul asta ar trebui sa ti intrebi doctorul ce presupun problemele tale. Ai putea sa te dezvolti mai tarziu sau deloc

| MadalinaAndreea2020 a răspuns:

Poti merge la spitalul Elias din Bucuresti si poti face injectii cu hormoni de crestere! Prietena mea a crescut de la 1, 47 la 1, 67! Doctora Alis Albu

| MadalinaAndreea2020 a răspuns:

Trebuie sa iei masuri! Si prietena mea are tot probleme hormonale!