| Nobody11111 a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani și de la un timp am o stare aiurea...cred ca sunt în depresie,de obicei sunt zâmbitoare și ma bucur de viata dar de o vreme numai vreau sa ies din casa,când sunt la școală parca e o trauma,de abia aștept sa se termine orele sa vin acasă sa ma închid în camera,sunt trista mereu,ma enervez repede, nu am chef sa vorbesc de nimic cu nimeni...sunt asa deprimata dar nu știu de ce...Un sfat?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecare dintre noi avem mici,, problemute'' care ne apasa si ne streseza
Chiar daca nu ai chef sa vorbesti cu nimeni, trebuie sa te descarci cumva.Ai un prieten,sau cineva din familie care sa asculte? Nu ezita pentru ca pe masura ce problemele se amplifica te inchizi si mai rau esti tot trista.
Nu te inchide la tine la tine in camera,incearca sa iesi cat mai mult in natura, respira aerul primaverii, acasa asculta muzica linistitoare, deseori ajuta.
Ocupa-ti mintea, citind, completand intregrame sau jocuri de cultura generala
Dar tot rezolvarea problemelor tale e solutia...

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai ceva probleme in familie? ai fost deceptionata? tradata? stres?
Incearca sa vorbesti cu cineva sa te poti descarca si bucurate de viata, esti tanara/frumoasa si o familie
Cred ca asta conteaza cel mai mult
O zi bunahappy

| alessia5158 a răspuns:

Poate fi o depresie de sezon ---cauta asemanari cu ale tale in link:http://www.consultanta-psihologica.com/depresia-de-sezon/

| SkyPilot a răspuns:

Depresia, daca asta ai, poate avea cauze simple cum ar fi un deficit de magneziu sau lipsa luminii solare. Adauga magneziu la dieta ta (fie broccoli sau pastile supliment cu magneziu). Iesi la soare cat mai mult.
Daca aceste doua lucruri simple nu merg iar situatia persista, ar fi bine sa vorbesti cu medicul de familie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| RocKzZ a răspuns:

Descarca-te unui prieten, spune-i tot ce simti. O sa te ajute, si eu am trecut prin asta. Sau daca nu ai patit nimic, pur si simplu asta e starea inseamna ca e lipsa de magneziu. Mai bine consulti un medic. P.S : Toti vor sa scape de scoala, sa ajunga acasa si sa hiberneze, nu esti singura ^^

| ViperXd a răspuns:

Cauzele depresiei 1.Prima cauza o reprezinta stresul 2.Decesul unei persoana apropiate sau unui membru al familiei 3. Abuzurile de orice fel, atat cele emoționale cat și cele fizice 4.Lipsa banilor cauzează o scădere a poftei de viata 6.Consumul excesiv de alcool, droguri, sau alte substanțe 9.Despărțirea de iubit 10. Respingerea de către un grup 11. Bolile 12. Complexele de inferioritate... Poti trece peste o depresie astfel 1.Cel mai bun mod ca sa iesi dintr-o stare de depresie sunt activitatile fizice 2.Reorganizează-ti viata 3.Scimba-ti alimentația 4.Citește cărți, articole pozitive 5. Elimina veștile pesimiste 6.Cauta-ti noi pasiuni 7. Ia-ți un animal de casa 8. Apuca-te de grădinărit 9. Inscrie-te in asociații non-guvernamentale 10. Socializează 11. Fa terapie prin ras 12. Daca nu te-ai rugat pana acum ar fi timpul sa o faci 13.Mergi la un psiholog 14.Vizitează locuri noi 15.Asculta muzica...App am pus la 8. Gradinaritul pentru ca plantele elimina stresul.Multa Bafta. Funda?