| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, povestea mea incepe acum cativa ani cand eram foarte slaba pentru ca faceam cursuri de dans; mancam orice si oricat fara sa ma ingras pana intr-o vara cand am luat decizia de a renunta sa mai fac sport.Am inceput sa ma isolez in casa, sa mananc foarte mult, sa urmaresc anime-uri si sa devin antisociala.Pana si vecinii mei au crezut ca am fost plecata in alta tara.In clasa a-7-a, a inceput sa-mi pese de greutatea mea atunci cand o fata si-a masurat picioarele cu ale mele si a spus ca m-am ingrasat.Toata ziua am inceput sa ma gandesc numai la asta...Am inceput sa ma infometez si chiar am slabit cateva kilograme dar starea mea psihica se inrautatea.Am cazut intr-o depresie, aveam ganduri sinucigase, ma simteam foarte singura, nu mai vorbeam cu nimeni.pur si simplu ma uram, imi uram corpul.Am inceput sa continui cu,, dieta mea" de infometare si sa fac sport noaptea cand toata lumea dormea ca sa nu ma vada nimeni.Eram foarte epuizata psihic cat si fizic. Dupa un anumit timp toata lumea imi spunea ca am slabit foarte tare dar eu ma vedeam foarte grasa, am inceput sa tin ritualuri de mancare. Dupa masa ma duceam la baie si vomitam.Era sa ajung anorexica dar m-am oprit la timp.De curand am trecut si peste depresie.Acum in prezent m-am cam ingrasat.Pur si simplu nu imi mai păsa de infatisarea mea.Acum vreau sa incep diete dar nu pot.Incerc dar sunt facuta sa fiu o eroare.Mi-e frica pentru ca de curand am inceput sa capat iar acele obiceiuri.mi-e frica fiindca ca mi-a fost foarte greu in acea perioada,eram obsedata de greutatea mea, numaram calorii, orice.
As vrea sa incep din nou sa ma infometez dar mi-e frica pentru ca nu o sa mai cresc in inaltime si vreau sa fiu model (1.70) sper sa mai cresc 5 cm pana la 18 ani.Nu stiu ce sa fac mai ales ca mama ma zapaceste, este o persoana foarte autoritara, mereu are grija sa-mi aminteasca ca sunt cam grasa si ca trebuie sa mai slabesc.Ea vrea sa fiu perfecta.sa am note foarte bune, sa fiu foarte slaba, sa fac ce vrea.Presiunea ei ma seaca in fiecare secunda.Mereu lauda alte fete in fata mea si ma compara nu stiu ce sa fac.Sunt disperata.Simt ca nu mai rezist, mai e si presiunea cu examenele.Nu stiu ce sa fac sa-mi imbunatatesc viata? Sa o infrunt pe mama? Sa trec de faza cu slabitul? scuze ca am scris asa mult dar simteam sa ma descarc.M-as bucura foarte mult daca chiar mi-ati da niste sfaturi! In prezent am 1.70 si 49 kg) vreau sa am 50 kg.In acea perioada aveam 1.70 si 50 kg.

4 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Esti foarte slaba.Eu am 1.64 si 49 kg, am greutatea normala.
Nu ar trebui sa iti pese de ce spun ceilalti.Infatisarea te va ajuta cu ceva? Pana acum ti-a adus numai tristete si regret.Frumusetea e trecatoare, poti ajunge fotomodel si la 30 de ani ce faci?
Nu-ti fa griji in privinta aspectului tau fizic, cine ar vrea un "bat"? Mai bine fi mai plinuta si cu forme decat slaba si urata.
Pana la urma, conteaza ce-ti doresti tu. Vorbeste cu mama ta despre asta, notele ar trebui sa conteze acum mai mult pentru ati putea cladi un viitor si mama ta trebuie sa stie asta.

| Vulturalb a răspuns (pentru BlackRose03):

Scuze am gresit pentru ca ma grabeam am 59kg* nu 49...tocmai de aceea am spus ca m-am ingrasat si ca vreau sa ajung la 50

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vulturalb a răspuns:

Scuze,am gresit am 59 kg*