| missunderstoodx a întrebat:

Buna, sunt fata si am aproape 13 ani si vreau sa imi vopsesc parul. Mama mi-a cumparat niste carti (4 sau 5) si eu ma gandeam sa ii zic ca daca le termin in o luna sa ma pot vopsi. Si azi m-am dus si i-am spus Mami, in cat timp trebuie sa termin cartile pentru a ma lasa sa ma vopsesc si a zis ce? adica a dezaprobat si nu a vrut. Eu m-am mai vopsit la 10 ani la varfuri cu hartie creponata si nu m-au lasat parintii dar eu i-am convins pentru ca eram cu o prietena si nu m-au certat. Dar acum vreau sa ma fac pe jumatate de cap o culoare (rosu) si pe cealalta alta culoare (negru) nu stiu ce are, eu vreau doar sa imi urmez aestheticul. Toate prietenele mele se vopsesc si vreau si eu... Sunt geloasa si ma simt pe langa.

Răspuns Câştigător
| fatadinpadure123 a răspuns:

Și eu am 13 ani si nici pe mine nu ma lasă mama să mă vopsesc, și eu m-am vopsit bara trecută roz tot cu hârtie creponata, dar dacă vrei sa te vopsești cu vopsea permanentă, îți spun eu ca nu să sa te lase, părul se poate degrada și sa ajungi sa te tunzi, sora mea a făcut greșeala asta și apoi a trebuit să se tundă scurt, eu aș zice să te vopsești cu un șampon colorat, un tub îl poți folosi de 2 ori.
După părerea mea, e puțin cam îndrăzneț să te vopsești așa, dar poți încerca să te vopsești pentru prima dată doar cu roșu sau doar cu negru, iar apoi sa le combini, te poți juca cu aceste culori și să îți faci chiar niște șuvițe.
Sper că te-am ajutat

| missunderstoodx explică (pentru fatadinpadure123):

De unde sampon colorat? se vinde la DM?

| fatadinpadure123 a răspuns (pentru missunderstoodx):

Se găsește pe mai multe site-uri pe net sau în magazine, chiar și în Lidl dacă o să cauți o să găsești

| missunderstoodx explică (pentru fatadinpadure123):

Mersi iti dau funda

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Scuze ca spun, dar prietenele tale nu mi se par cool deloc, desi probabil ca tu asa le crezi. Pana vor avea 18, in felul asta probabil ca le mai raman cateva fire de par. Nu ai de ce sa te vopsesti la varsta asta, desi eu as spune „nu„ vopsitului in general pentru ca degradeaza parul foarte mult. Am facut prostia sa ma vopsesc ani la rand si acum regret. Sa stii ca nu trebuie sa faci tot ce fac cei din jurul tau, incearca sa iesi in evidenta prin ceva bun, pozitiv, nu mai fi „oaie in tuma asta imensa„, nu mai face ce fac si ceilalti doar ca sa fii apreciata sau vazuta ca o persoana cool.

| missunderstoodx explică (pentru Aasdfghj):

Eu chiar am nevoie de o schimbare si ma simt pe langa si de aia

| Tia10 a răspuns:

Hei! Te înțeleg și sper sa îți fiu de ajutor! Eu am 16 ani și m-am vopsit în toamna. Mama nu a fost de acord, zicea ca o sa îmi stric parul și ca odată ce te vopsești cu negru, în mare parte asa rămâne. Totuși, am făcut-o pentru ca nu mai rezistam. Aveam parul lung și frumos sincer, dar ma simțeam prinsa în propriul meu corp. Aveam nevoie disperata de o schimbare. Și din impuls mi-am tăiat parul. Ca nu mai rezistam. Și m-am dus la magazin, la 9 seara și mi-am luat vopsea. Țin minte ca era duminica seara și eu de nebuna am făcut ce aveam de făcut. Am vrut sa am parul negru și l-am avut. Și încă îl mai am în mare parte. Mi s-a mai luat din vopsea normal, dar a mai rămas ceva. Și nu regret ceea ce am făcut, însă mi-e dor de parul meu și știu ca niciodată nu o sa mai fie ca înainte. De la vopsea s-a schimbat și mi-a afectat ceva parul. Mi-e dor de parul meu lung și bogat. Avea o culoare pe care acum o vreau înapoi, dar nu mai am cum sa ajung la ea. Cu negrul trebuie sa fii atenta când se duce, sa te faci iar ca se observa. Și asigură-te ca ești 100% sigura. Mie mi-a plăcut, dar după ceva timp îmi pierise chefu de negru. A fost un impact sa am parul atât de închis. Îmi dădea cu totul un alt aer, zici ca eram alta persoana. Asa: spune-le părinților tai ca trebuie sa te accepte asa cum ești. Roaga-i sa îți înțeleagă dorințele. Spune-le ca ai nevoie de schimbarea asta. Spune-i mamei tale cum te simți. Ca poate nu înțelege sau nu isi da seama cât înseamnă pentru tine aceasta schimbare. Îți urez succes și sper sa te vopsești! happy