| albion a întrebat:

Buna!

Sunt fata si am o problema, pe care cred ca mai toate fetele o au la inceput. Am o menstruatie abundenta, insa nimic iesit din comun conform doctorului. Faza e ca atunci cand sunt la scoala in perioada respectiva nu stiu cum sa fac sa nu ma patez. Ma duc in fiecare pauza la toaleta, insa cand ma ridic de pe scaun zici ca am rau intre picioare si mi-e frica ca ma murdaresc si apoi cu siguranta colegii vor rade. Ce as putea face?

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Folosește și O. B. și tampon în același timp, așa vei reuși să stai liniștită. Totodată să ai o bluză de rezervă pe care să o legi când te ridici în cazul în care te-ai fi pătat și nu poți verifica. În cazul în care ar fi ceva mai grav, ai putea să îți iei o pereche de pantaloni cu tine, de schimb.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate asa esti tu. Si eu am menstruatie abundenta, dintotdeauna dar la mine dureaza maxim 3 zile. Folosesc numai Always din alea mari de noapte si am grija sa merg la cel mult 2-3 ore la baie macar sa verific. Daca la tine e asa de abundenta incat se umple un absorbant Always de noapte in mai putin de o ora mergi la medic pentru ca te poti imbolnavi si sa fii anemica.
Dar daca nu e asa, nu trebuie sa te stresezi atata, doar fi sigura ca mergi in pauza la baie, macar la 2 ore. Si sa porti numai pantaloni negri pentru ca nu se va vedea daca te patezi. Eu o data la scoala aveam niste pantaloni deschisi la culoare si m-am patat fix cand profa ma obliga sa ies la tabla. Aveam o pata destul de mare, colegii cred ca au observat dar din respect nu a zis nimeni nimic...in fata. A fost asa penibil laughing
Dar asta e viata.
Deci daca iti iei absorbante din alea si le verifici periodic o sa fie bine, stai linistita ca nu o sa te patezi chiar daca asa ai impresia

| RaAlexandra a răspuns:

Ia ti niste absorbante cu o absorbție mai mare si incerca sa porti pantaloni inchisi la culoare sau o bluza care sa iti acopere fundul. Eu purtam des fuste sau colanti cu un hanorac sau o bluza mai lunga tip rochita.
Mergi cat se poate de des la baie iar scurgerea aceea abundenta din momentul in care te ridici este pentru ca nu stai relaxata in banca si presezi prea mult absorbantul iar lichidul menstrual nu se poate scurge..de aceea se acumuleaza atat