| Adriana_1090 a întrebat:

sunt in cl a VIII-a iar avand in vedere ca nu ma pricep aproape deloc la fizica si chimie as vrea sa dau la liceul economic m-am gandit ca e mai bine pentru mine decat la uman sau real-mateinfo doar ca marea problema a mea e ca aud mereu ca la mate info sunt cei mai destepti si au meseria asigurata. ma face sa ma simt inferioara ca merg la economic si nu stiu ce sa fac! m-as bucura nespus sa ma ajutati cu niste sfaturi.multumesc!

Răspuns Câştigător
| florinell a răspuns:

Buna Adriana, sa stii ca eu sunt in clasa a XIIa la un liceu economic si la inceput si eu credeam ca va fi usor o sa am o meserie buna, pentru ca acest liceu economic e bun si pe viitor pot sa fac tot ceva in domeniu, dar prin clasa a X a am vazut ca incep sa dau de greu la contabilitate unde trebuie sa stii oricum matematica foarte bine si sa tii minte foarte multe conturi, mai ales ca sunt multe module, acum imi place ceea ce fac si stiu matematica mai bine ca nici o data. E un liceu frumos, ai sa vezi, si sunt multe materii faine, iar fizica si chimie nu o sa faci doar in clasa a IX a si a Xa.

5 răspunsuri:
| bozioru a răspuns:

Mai.eu is la liceu in clasa IX-a si sunt la profil mate-info.In generala aveam numai 10 la mate, chimie si fizica, dar acum am numai 4 si 5.Deci oricum daca iti place matematica si fizica punete pe treaba, sau daca nu-ti plac incearca sa fii mai atenta la ore si vezi daca intelegi aceste materii. Daca nu, nu e cazul sa mergi la mate-info.Nu trebuie sa te simti inferioara...Nu esti buna la mate, esti buna la desen, muzica sau stiu si eu...altcevawinking so. Sper ca te-am ajutat

| Adriana_1090 explică:

Adevarul e ca in prezent am note mici la mate 5-6 dar pot spune ca in anii trecuti am avut note mari 10-9 dar de anul trecut o tin numai cu 5 6 si 7 si singura am constat ca stiu sa rezolv problemele fiindca daca nu sti formulele nai de unde sa stii sa le rezolvi doar ca la mine e LIPSA DE EXERCITIU nu fac deloc exercitii si nici temele dar nu am cu cine! si singura...am chemato pe colega mea de banca fiindca am vz ca inteleg de l; a ea si dk as face mai multe exercitii cu ea mi-as mari notele. Dar nu stiu cand o sa fie asta?

| dragosteam a răspuns:

Nu iese nimeni după terminarea liceului cu o meserie asigurată. În cel mai bun caz, prin rezultate deosebite la olimpiade sau alte concursuri școlare poți obține admiterea directă, fără examen, la o facultate pe profilul în care excelezi.
Studiile economice sunt un domeniu bun, care se dezvoltă constant și, dacă îți place, nu ai niciun motiv să nu te înscrii. Decizia rămâne a ta și sper să fie cea potrivită! Mult succes!

| alexeanca a răspuns:

Aiurea cu mate-info cei mai destepti.Fii serioasa! La mate-info anul trecut a intrat tot prostul chiar si cu medii de 6.In locul tau as alege filologie.De la profil de filo ai toate sansele sa iesi un om cult chiar de pe bancile liceului.Am citit semestrul asta o gramada de carti!
Iar de la mate-info care e prostia cu faptul ca ai meseria asigurata? Dupa terminarea niciunui liceu nu ai meseria asigurata, o facultate tot trebuie sa faci.Asa ca lasa sentimentele de inferioritate si mergi la ce liceu simti tu.Eu am ales filo, bilingv engleza si sunt cat se poate de fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te pricepi nu te duce acolo sunt o gramada de licee la fel de bune care se bazeaza pe romana daca o a te duci o sa fii proasta clasei sau ceva de genu crede-ma o prietena de-a mea a patit-owinking