| Adriana_1090 a întrebat:

sunt in cl a VIII-a iar avand in vedere ca nu ma pricep aproape deloc la fizica si chimie as vrea sa dau la liceul economic m-am gandit ca e mai bine pentru mine decat la uman sau real-mateinfo doar ca marea problema a mea e ca aud mereu ca la mate info sunt cei mai destepti si au meseria asigurata. ma face sa ma simt inferioara ca merg la economic si nu stiu ce sa fac! m-as bucura nespus sa ma ajutati cu niste sfaturi.multumesc!

Răspuns Câştigător
| XK a răspuns:

Myha te contrazicwinking eu sunt la economic si facem decat doua ore de fizica respectiv doua de chimiewinking din a 10 ramanem fara chimie, iar din a 11 si fara fizicawinking
Nu ai motive sa te simti inferioara pentru ca esti la Economic, depinde si ce iti doresti tuwinking si mai conteaza si din ce oras estiwinking Eu unul iti recomand economicul big hug

2 răspunsuri:
| myha a răspuns:

Eu una sunt la uman la AL. Vlahuta. Matematica nu se mai face din clasa a 10-a...fizica si chimia o sa se imparta din a 11-a. e super usor, dacaiti place romana.:d la economic, fizica e foarte importanta, cum si la uman latina e importanta

| metatheory a răspuns:

Eu am facut profil economic la facultate. Te sfatuiesc daca simti complexe de inferioritate, sa te duci la un liceu teoretic mai slabut la pretentii, unde profesorii nu au pretentii mari. Am avut un coleg care a terminat asa ceva era intr-un sat. Intereseaza-te deci de acest liceu si aplica acolo. Aici poti sa alegi profilul uman care nu-i mai prejos decat mate-info sau stiinte.
Sa stii ca de fapt eu cred ca uman e superior pentru ca matematica si informatica aplica idei descoperite de umanisti. Cum ar fi logica matematica sau arborele lui Chomsky. Umanul are un grad mai inalt de abstractizare.
Iar in legatura cu meseria, te contrazic! Sunt mai multe facultati umaniste in universitatile teoretice decat reale. Mai sunt academia de politie, si scoala sri, dar sunt tot umane ca profil. Mai ramane Politehnica, Agronomia si Medicina. La Medicina nu faci mate(e stiintele naturii aplicate), iar la politehnica din ce am vazut eu mate de nivel mate-info iti trebuie doar la profilele legate de informatica, cu alte cuvinte eu cred ca si un umanist poate ajunge inginer(dar nu-ti recomand!). Sumand, ai mai multe profesii pe care le poti face ca profil uman. Iar cei cu meseria asigurata sunt cei care lucreaza la stat? Cine sunt ei? Profesorii, juristii, politistii medicii. Intre profesori majoritatea au facultate umanista iar ceilalti(juristii, politistii si medicii sunt tot umanisti). Deci am mai demontat un mit.