| obsercvayr a întrebat:

Sunt in clasa 8-a si e ultimul semestru, si vreau sa ma pun sa invat sa iau examenu si sa intru la liceu teoretic traian vuia. Va rog as vrea sa invat Romana, predicativele tot. Imi putetii spune cum sa invat va rog? In semestru 1 am fost inconstient. Am ramas la Romana si la Matematica si din cate am auzit, examenul se da doar la Ro si Mate. As dori tot ce se poate invata despre Romana, Multumesc!

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Eu cred ca mai intai de toate trebuie sa-ti explice cineva, adica o persoana care cunoaste materia predate si a inteles-o, cum ar fi un elev bun, profesorul insusi sau un profesor care sa te mediteze.
Dupa aceea, cand esti pus la punct cu materia din primul semestru poti incerca sa fii cat mai atent la ore si exercitiile sa le rezolvi singur pe caiet, nu sa astepti pana se face la tabla.

La limba romana nu sunt multe lucruri noi, foarte putina partea de gramatica noua in afara de fraza si propozitii, dar este la literatura, comentariile la operele studiate. Daca ai invatat in anii anteriori iti va fi usor sa rasfoiesti caietul, sa citesti despre partile de propozitie. Cat despre felul propozitiilor, profesoara noastra a zis ca in primul semestru nu intra in programa, noi am facut totsui predicativa pentru ca nu am mai avut ce sa facem.

Sper sa-ti foloseasca macar un pic ce am scris, nu stiu exact, exact la ce te-ai referit. happy

O seara cat mai placuta si spor la recapitulat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie pur si simplu' sa te concentrezi sai sa iti limitezi timpul... sa.ti ofari cel putin o ora invatatului si sa te apuci de meditatii sa recuperezi

| d3javw a răspuns:

Sti cum e, acum daca te pui si incerci sa inveti o ora nu stiu daca vei putea, chestia asta se face din clasa a 5-a macar 2 ore pe zi de citit sau facut exercitii.Ca sa reiei tot la matematica practic imposibil sunt foarte multe lectii, incearca sa iei fise de examen din anii trecuti sa vezi cam ce exercitii ti-ar putea da daca inveti de acum 2-3 ore pe zi la mate si romana pana in iunie poti sa iei cel putin 7happy

| pastapac a răspuns:

Eu mi-am cumparat o carticica mica (memorator de limba romana) in care scrie absolut tot din clasele 5-8. Asta m-a ajutat mult la recapitulare. Iti sugerez sa faci meditatii ca singur sa inveti e mai greu dar totul depinde de tine. Da-ti silinta, invata, fa exercitii. La fel si la mate.Eu in a 6-a nu prea ma descurcam dar anul asta m-am straduit, am facut foarte multe exercitii (mai ales in vacanta asta) si in semestul 1 am avut media 9. Si eu sunt in a opta si stiu cum e cu stresul examenelor. Multa bafta.