Întrebare recomandată | Roxana_Roxana_1975 a întrebat:

Bună, sunt în clasa a 8 a si am rămas corigent la 3 materii :romana, matematica și fizica cu nota 4.
Vreau sa pot trece peste si sa ajung sa continui la o școală profesionala de meserii.
Problema este ca am deficit de atenție și sunt hiperkinetic, am fost deja la doua comisii care m-au refuzat...
Mulțumesc

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost deja la doua comisii care m au refuzat...
La ce comisii ai fost, în ce context?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-le profesorilor că nu te vei înscrie la examenul de Evaluare Natională si ca ai de gând sa continui cu o scoala profesională. În felul acesta, nu se va mai pune presiune asupra ta si te vor lasă în pace.
Dupa etapa de repartizare la liceu, va urma o etapa de repartizare la scoli profesionale.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa ceri ajutorul profesorilor, parintilor, psihologului scolii. Arata-le ca iti doresti cu adevarat sa promovezi materiile respective.

| Strwberrs a răspuns:

Vorbeste cu profesorii despre asta. Ar trebui sa te inteleaga...

| Mivelyn a răspuns:

Eu ti-as sugera sa te lupti cu acel deficit, sa te lupti cu profesorii si sa inveti sa le arati contrariul.

| moims a răspuns:

Bacu l se da la istorie si limba ro, mama