| catalinaaq a întrebat:

Buna. Sunt in clasa a X a, la profilul protectia mediului. Am dorit acum intre semestre sa ma transfer la alt liceu, profilul ghid turistic religios. A intervenit o problema insa. Cererile de transfer au fost semnate de domnul director de la seminarul teologic, insa cei de la liceul de unde vreau sa plec refuza sa-mi semneze cererile pe motiv ca vineri a fost ultimul consiliu administrativ si pana la urmatorul voi fi in continuare eleva lor. Ca idee, am terminat semestrul cu 8, 40. Vreun sfat? Știți daca-mi pot impiedica transferul cumva cei de la liceul de unde vreau sa plec? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform Ministerului Educatiei si Invatamantului, transferurile se pot realiza la inceput de an scolar.
Unde-i lege, nu-i tocmeala!
Cei de la liceul actual nu se opun, doar ca respecta legea, care spune ca trebuie sa stai acolo pana la sf de an scolar.

Cum ai fost deja acceptata de celalalt liceu, acum trebuie sa tragi tare sa inveti, ca sa termini cu note bune si transferul sa se poata realiza in toamna, cand incepi a XI-a.
Ai mare grija sa nu ai note scazute la purtare sau sa ai corijente, fiindac tarnsferul nu se mai poate realiza, asta facand parte tot din cerintele Ministerului invatamantului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Este nevoie de acceptul conducerii liceului unde ești acum.

| catalinaaq explică (pentru sadrian46):

Si ei se pot opune la nesfarsit? Nu sunt obligați sa il accepte?

| sadrian46 a răspuns (pentru catalinaaq):

Nu sunt obligați și nu pot fi obligați.
Dacă s-ar lua după dorințele elevilor, s-ar dezorganiza liceul, toți se mută unde vor, când și cum vor. Asta nu se poate accepta.

| catalinaaq explică (pentru sadrian46):

Mda! Eu am vrut ca transferul sa fie intersemestrial, dar cum nu am mai avut acea vacanta s-a îngreunat situatia, nicidecum in timpul semestrului, cum am ajuns acum. Joi se va tine consiliu administrativ si voi vedea atunci cum decurg lucrurile

| sadrian46 a răspuns (pentru catalinaaq):

Faptul că s-a ajuns în timpul semestrului va fi un motiv să respingă cererea. Motivul este că responsabilitatea notelor tale din acest semestru s-ar împărți între profesorii celor două licee și aceasta nu vor nici unii nici alții.