| anonim_4396 a întrebat:

Bună,sunt la cel mai bun liceu din orasul meu și simt că nu mai fac față stresului.
În primul rand, nu am mult timp liber(maxim 3 ore), mereu trebuie să învăț și să fac teme. Simt ca nu mai pot.
Oricat as învăța am colegi care au note de 10 si 9 fară să învețe, îi vad afară de multe ori.
Nu știu ce să mă fac =(, puteți sa-mi spuneți cum aș putea face față stresului? Menționez că n-as vrea să mă transfer de la liceu cu totul că am avut de multe ori acest gand. broken heart(

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Stres? nu cred - se pare că nu te prea rupi cu cartea dacă spui că n-ai "mult timp liber(maxim 3 ore)"

când n-o să ai de loc, atunci vb de stes

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar daca au numai note de 9 si 10, ce conteaza?

Hai sa iti dau un exemplu a ceea ce se intampla dupa ce termini liceul si ce s-a intamplat cu diferiti colegi, printre care si eu.
Multi s-au chinuit sa ia bote foarte mari in liceu, altii nu. Dupa au dat bacul, a contat doar media de la bac la facultate + examenul de admitere la altele. Pentru nimeni, absolut nimeni nu mai conteaza acum ce note au luat in liceu. Unii cu note mari, au luat note mici la bac dau admitere. Altii invers. Altii au reusit din prima.
Ne-a zis o profesoara odata ca "notele nu inseamna nimic". Conteaza ceea ce stii si cum aplici asta.

Asa ca nu te mai stresa.

| R4ulTripon a răspuns:

Intrebarea e de ce nu ai vrea sa te transferi?