| Iulya17 a întrebat:

Sunt la liceu iar in viitor imi doresc sa merg la facultatea de litere sau facultatea de limbi si literaturi straine, asa vrea sa stiu care este diferenta dintre aceste 2 facultatii si cate limbi se studiaza in cei 3 ani de faculatea.Eu asa vrea sa fac lb.romana,lb engleza si lb. spaniola .....Multumesc!

2 răspunsuri:
| Alexandru_Marian_1975 a răspuns:

Salut. La ambele facultati studiezi 2 (doua) limbi, una la "principal" si una la "secundar".
Diferenta e ca la Litere principala e, de regula, limba si literatura romana, in timp ce la limbi straine principala e, de regula, o limba si literatura straina.
Tu ai urmatoarele posibilitati:
Daca vrei romana principal + engleza secundar = litere.
Engleza principal + romana secundar = limbi straine.
Engleza + spaniola = limbi straine.
Daca alegi o combinatie cu romana si engleza, poti sa studiezi si o a treia limba, dar la optional / facultativ.
Am facut litere, daca mai vrei detalii, trimite-mi un mesaj.

| Iulya17 explică (pentru Alexandru_Marian_1975):

Buna.Iti multumesc pentru raspuns.As vrea sa te intreb in ce oras ai terminat?