| globdebrad a întrebat:

Buna!
Sunt la liceu si asa cum stiti, unii adolescenti pot fi agresivi rau (verbal sau fizic). Am o fata care e asa, mai rea (verbal momentan) si nu stiu cum sa abordez situatia. Nu vreau nici sa pic de fraier, dar nici sa starnesc vreo lupta intre noi. Imi doresc ca fiecare sa isi vada de ale lui. Cum o scot la capat cu ea?

Răspuns Apreciat de Editori
| EGGc a răspuns:

Comportă-te frumos cu ea, destul de frumos incat sa vada ca esti mai mult decat politicos. De exemplu: o vezi cand intra in scoala, mergi la ea "Hei, ce faci? E greu ghiozdanul? Vrei sa te ajut?", sa ii deschizi usa si sa te comporți ca un gentleman, când începe să facă mișto trebuie doar sa o ignori. Nu inseamna ca trebuie sa devii servitorul ei, fa in asa fel incat sa vada cat mai putine persoane si doar din proprie initiativa, niciodata daca iti cere ea (doar daca te roagă frumos si chiar are neboie de ajutor).
De ce? Se va simti prea prost ca sa se mai ia de tine, când acționezi diplomat si gestionezi corect situatia, ai o atitudine binevoitoare si iti păstrezi educația, nici daca vrea nu mai poate sa zică nimic ( ii lasa un gust amar in gura).
Pe clasa a 10-a un coleg mi-a lasat o impresie proasta si eram reținută în preajma sa ( nu prea il placeam), asta până m-am lovit la picior si un timp am coborât scările cu un singur picior. Ma simțea ciudat si vedeam cum toată lumea se uita la mine, el a venit lângă mine si an inceput sa coboare si el in acelasi mod, ca sa nu ma simt singura. In ziua aia mi-a venit sa plâng? nici daca vreau nu mai pot avea o parere proasta despre el. Fata aia are si ea anumite probleme in viata ei, de aia se comporta agresiv, nu sti cand vei da de un punct sensibil si o vei vei ajuta cu adevărat (mai mult decat ai crede).