| Starla14 a întrebat:

Buna sunt la liceu si nu mai imi suport colegii. Nu am prieteni, in afara de 2 colegi cu care am fost si in generala. Toti ceilalti ma iau peste picior intr-un mod de-a dreptul urat, de fiecare data cand vreau sa intru intr-o discutie sau sa zic ceva.
Pana acum le-am suportat toate jignirile, insa simt ca nu mai suport. Nu am iesit cu niciunul vara aceasta, nici nu am fost chemat.
Sincer nu stiu cum sa le raspund inapoi, pentru ca nu e stilul meu. Am crezut ca vom creste si ne vom intelege altfel, insa nimic nu s-a schimbat, din contra e chiar mai rau.

Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| vodami92 a răspuns:

Hei.
E greu sa nu ii bagi in seama, stiu asta din proprie experienta. Dar incearca sa eviti orice discutie cu ei. Daca ai doi prieteni, e ok. Stati cat mai mult pe hol sau afara, evitati-i cat mai mult pe ceilalti. Nu trebuie sa aveti vreo legatura, in afara faptului ca sunteti colegi. Daca se iau de tine, vorbeste cu dirigintele (cu toate ca daca si tu ai diriginte ca dirigintii pe care i-am avut eu, nu se va schimba nimic) sau cu un alt cadru didactic, sau chiar cu cei din conducerea scolii. Tot ce inseamna "bullying" ar trebui sa fie discutat si rezolvat, altfel vom ajunge o tara de distrusi.
Nu as vrea sa te incurajez sa incepi si tu sa te exteriorizezi prin a le spune cateva "lucruri de bine", dar uneori trebuie sa ajungi la astfel de fapte, daca nici profesorii nu te ajuta.
De asemenea, nici sa te transferi nu te-as incuraja sa o faci, dar daca nu se vor rezolva lucruri, nu merita sa iti complici viata. Dar ai grija unde te transferi... Sa nu existe aceeasi problema si acolo.

Daca te simti marginalizat, poti accepta asta. poti sta cu cei doi prieteni. Eu niciodata nu m-am incadrat in colectiv, dar am stat cuminte in banca mea, cu cei doi prieteni ai mei. Eram doar noi, iar ceilalti nu contau. Fa-ti prieteni prin alte clase, stai cu ei. Nu te limita la colectivul clasei tale.
Sa nu ii asculti, chiar daca e greu... Ei nu te cunosc catusi de putin, nu stiu care e viata ta, nu iti stiu problemele. Sunt niste straini, asa ca nu merita sa le dai atentie. Focuseaza-te pe scoala, sau pe pasiunile tale. Uneori ajuta sa uiti de problemele de genul. cel putin la mine a functionat. Forteaza-te sa nu ii auzi. Automotiveaza-te, daca nimeni nu te ajuta.
Sper ca totul sa fie ok, in cele din urmma. Take care ^_//

| Starla14 explică (pentru vodami92):

Salut, multumesc pentru raspuns.
De mutat nu intentionez, deoarece cu profesorii ma inteleg destul de bine si multi ma apreciaza. Problema e doar cu colegii de clasa. Sunt la un liceu de "fite", insa eu am venit inainte dintr-o clasa modesta in care toti ne intelegeam. Probabil e invidia colegilor, probabil din cauza ca nu sunt chiar un elev model(am momente f bune la scoala si momente f proaste, am atat 4 cat si 10) isi permit sa ma ia peste picior.
Relaxarea o gasesc in hobbyurile mele, insa cateodata scoala ma opreste de la ele.

| Queenofpain19999 a răspuns (pentru Starla14):

Hei. Si eu am ajuns intr-o clasa "de fite", iar in trecut am fost la o scoala prea mult spus mediocra. Aceeasi problema am avut-o si eu, ma simteam inferioara celorlalti, dar pe ei i-am evitat pur si simplu. Se uitau de sus la mine si la cei ca mine.
Tot ce am reusit sa fac eu, a fost sa ii evit pe cat posibil, iar de fiecare data cand cineva se lua direct de mine, fie ma prefaceam ca nu aud, fie incercam sa ironizez situatia. Dar de obicei se intampla sa se ia in mod indirect cineva de mine, si atunci ajungeam acasa intr-o stare proasta si imi terorizam parintii cu nimicurile mele. Chestia e ca la noi la liceu sunt cateva activitati pe care nu se pune prea mult accent pentru ca "nu se afla in programa" dar in urma carora suntem incurajati si motivati, deci chestia asta m-a ajutat mult.
Daca te intelegi cu profesorii asta e bine, eu nu prea ieseam in evidenta cu nimic (nici de bine, nici de rau) deci nu prea ma bagau nici ei in seama, si chestia asta ma frusta oarecum. Dar daca te intelegi cu ei, eu zic ca fie poti vorbi cu unul din ei, fie poti doar sa eviti "elitele" care se iau de tine. La urma urmei, ei raman doar cu niste mate dar le va lipsi intotdeauna bunul simt si educatia de acasa. Si eu am avut parte de cativa elevi de 10 pe linie cu care nu puteai vorbi, ca se comportau pueril si vorbeau peste tine, nebagand in seama ce ai de zis.
Implica-te in activitati extrascolare si tu, si cum am spus, fa-ti prieteni din alte clase. happy

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca taci, nu te vor lasa niciodata in pace, atat iti spun. Ce faci mai departe, e fix problema ta dar ignoranta de genul n-o sa te ajute niciodata.

| vodami92 a răspuns:

Asa simteam si eu la liceu! cred ca relatia cea mai buna am avut-o cu colegii din generala! aia oameni de oameni! pacat ca sunt anumite persoane adica colegi! care cu timpul te uita! si e dureros! dar asta demonstreaza cat ai tinut tu la ala de langa tine!

| AnoAnonima0 a răspuns:

Asa sunt si eu.Nu favorizez absolut deloc liceul si niciodata nu m-am simtit bine cu adevarat ca in generala si din cauza asta nici nu prea vorbesc cu colegii, stau mai retrasa si tacuta.Ma afectat mult plecarea din generala si nu am suportat ideea niciodata sa fiu in alta cladire cu oameni noi, profesori noi si totul nou.Incearca sa te bagi in seama cu altii din clasa iar pe colegii tai poti sa nu îi mai bagi in seama sau sa te mai impui si tu la glumele si jignirile lor de adolescenti nebuni.Asta e liceul te maturizeaza mult pur si simplu iti fura copilaria.

| DA1234 a răspuns:

Daca o sa-i suporti mereu, niciodata nu te vor lasa in pace. Trebuie sa te impui, sa le arati ca nu esti un fraier..nu sa-i bati sau sa-i injuri etc. le spui: bai, care.i problema voastra cu mine? daca aveti chef de glume sau mistouri faceti.le in grupu vostru, nu cu mine. Iar apoi inchei orice dicutie cu ei. Stiu cum e ca altii sa se dea mari si tari insa sunt nimic, dar trebuie sa le arati ca nu esti papusa lor ^^