| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o adolescenta in varsta de 16 ani, dar cu toate acestea simt ca pana acum mi-am trait viata degeaba.Ma simt atat de singura uneori, nu am prieteni si am impresia ca nimanui nu-i pasa de mine.Sunt si foarte complexata in legatura cu inaltimea mea(am in jur de 1.50) si asta m-a facut sa-mi pierd increderea in mine de multe ori.Am avut mult de suferit din cauza asta, mai ales din punct de vedere al baietilor. N-am avut curajul niciodata sa ma dau la un baiat sau sa-i spun ce simt pentru el doar pentru ca ma gandeam ca nu are niciun rost pentru ca el merita ceva mai bun decat mine...
Ok, dar acum lasand baietii la o parte, nici macar in colectivul clasei mele de la liceu nu am reusit sa ma integrez foarte bine.Prietena mea cea mai buna este colega mea de banca, cu care petrec si majoritatea timpului la scoala.Nu vreau sa credeti ca nu am incercat sa ma apropii si de ceilalti colegi, ba din contra, am incercat, dar de fiecare data cand ei se strangeau si incepeau sa vorbeasca eu nu aveam curajul sa spun nimic.Stateam, ascultam, radeam daca era nevoie, dar de spus ceva, nu spuneam nimic.De cateva ori cand am incercat si eu sa ma bag in seama, nimeni nu mi-a raspuns.Am vrut sa cred ca nu m-au auzit.La urma urmei, la inaltimea mea nici nu ma mir.De multe ori oamenii dau peste mine pe strada pentru ca nu ma vad...
Vazand ca asa nu pot sa imi fac prieteni, am incercat sa vorbesc cu cat mai multa lume pe mess.Toate merg bine pana in momentul in care trebuie sa ma intalnesc face to face cu persoana respectiva cu care am vorbit.De exemplu, anul asta am bagat in lista cativa boboci care au intrat acum in liceul meu si cu unul din ei am reusit sa vorbesc mai multe seri la rand.Ne-am dat poze si ne-am intalnit apoi intamplator in fata liceului(nici macar nu sunt sigura ca si-a dat seama ca eram eu). Cert e ca imediat ce a ajuns acasa mi-a dat ignore si chiar nu inteleg ce s-a intamplat.Probabil a fost socat cand a vazut cat de groaznic arat in realitate.
Acum chiar nu mai stiu ce sa fac.Intamplarea asta mi-a luat tot chefu de a mai incerca sa socializez cu lumea si sa imi fac prieteni noi.De cateva zile ma simt foarte aiurea si plang foarte des. E foarte aiurea feelingu, sa simti ca ai venit degeaba pe lumea asta, ca nu ai prieteni si nimanui nu ii pasa de tine...
Daca aveti cumva sfaturi in care mi-ati putea spune ce sa fac ca sa scap din starea asta si sa incerc sa imi fac si eu cativa prieteni, va rog din inima sa imi spuneti.Astept orice parere.
Si celor care ati stat sa citit pana la capat, va multumesc pentru timpul acordat...Stiu ca nu prea e normal sa vin aici si sa imi plang de mila, dar credeti-ma chiar am nevoie de cineva care sa ma inteleaga si cum nu sunt suficient de apropiata de nimeni ca sa ii pot spune chestiile astea, apelez la site-ul acesta pentru ajutor.

20 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sincer mie mi se par teribil de gingase persoanele scunde si intr-un fel le admir.Decat barza ca mine mai bine randunica ca elelaughing
Tipul ala e un pusti care habar nu are pe ce lume traiesti.Trebuie sa existe o limita in a judeca dupa aparante, ce naibaraised eyebrowsProasta educatie. Tu nu ai nicio vinahee hee
Prietenii online poti sa ai o mieoh go onExista multe site-uri special pentru asa ceva.Important e sa lasi complexul asta la o parte si sa cauti oameni.De gasit oricum nu vei gasi dar macar stii ca ai cautatwinking
Prietenii adevarati sunt atat de rari si atat de greu de recunoascut incat ai zice ca nu exista.Si totusitongue

| luiza a răspuns:

Draga mea inaltimea este cea mai mica problema a ta: s-au inventat tocurile! Cat despre prieteni, poate tocmai faptul ca nu spui niciodata nimic este problema. Incearca sa fi mai dezghetata la limba mai spune si tu o gluma si fi asa cum trebuie sa fi la varsta ta: mai zvapaiata. Ai o atitudinea de copil prea cuminte pentru colegii tai si ei de asta par ca nu te accepta.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Si eu sunt la fel de scunda ca si tine si sunt si cam plinutza.Nu stiai ca baietilor le plac fetele mai scunde?(iti spun eu asta). Incearca sa iesi in oras in special la discoteca.Eu asa mi-am cunoscut prietenul(el m-a placut chiar daca eu credeam ca arat super naspa pentru un tip ca el si e mult mai mare ca mine). Tot ce trebuie tu sa faci este sa nu-ti pierzi increderea in tine... Poarta tocuri dar nu exagerat de mari ca sa nu pari ridicola imbraca-te cu o fustita scurta sau ceva dragut si iesi la discoteca sa te distrezi. Daca vrei sa mai vb ai aici id meu andreutza_thebest95

| stweety10 a răspuns:

Buna. Ar fi bine daca ai incerca sa iesi la un suc, la o plimbare cu prietena ta, care ai spus ca iti e si colega de banca. Cat despre colegii tai, eu cred ca ei au vazut ca tu esti mai sensibila si de asta nu prea te baga in seama, ar fi bine sa te implici in activitati care sa te scoata in evidenta. Cu inaltimea nu cred ca ar fi o problema, crede`ma, am in clasa fete foarte mici de statura, si nu au nici`o problema de comunicare, ba chiar au foarte multi prieteni, au si ele iubiti, chiar daca inaltimea nu le avantajeaza. Sunt sigura ca ai alte calitati care iti compenseaza inaltimea, si nu uita ca esentele tari se tin in sticlute mici. Incearca sa iti descoperi calitatile, sunt sigura ca ai foarte multe. Si fi mai dezghetata in ceea ce priveste prietenii, sa nu te lasi intimidata si sa fii doar tu. happy :*

| covexrobu a răspuns:

Stai linistita nu esti singura. Eu am 1. 83 m si pe la varsta ta tot la fel eram. Pana la urma am reusit sa depasesc aceste momente. Desi mi-a fost greu a trecut. Incearca sa fi optimista si o sa treaca.

| Narfundo a răspuns:

WaW. Esti zodia Varsator sau Scorpion asa este? Daca nu esti nici una din astea nu mai citi ce iti spun.Esti prea infipta si vrei prea multe de odata.Iti va veni vremea copila, la toti ne vine odata si odata.Viata te pune la incercare si o sa te ia pe neasteptate.
Parerea mea este ca daca nu te zbati sa agati baieti sau sa iesi in evidenta vei iesi mai repede.Nu stiu adica pe mine ma atrage mai mult o fata care este mai misterioasa care nu isi arata miscarile dintr-o data.
Acum ce vrei sa iti puna Dumnezeu mana in cap ca vrei tu? Toti sa te asculte numai pe tine si toti baieti sa te agate...Roata se mai si invarte, daca nu ai dus-o bine pana acum o vei duce cu siguranta mai tarziuwinking. Ai grija, daca nu esti atenta la semne...cand o sa ti-se acorde o sansa si nu sti sa profiti de ea e posibil sa astepti din nou o vreme.

| Narfundo a răspuns:

Asta asa estehappy. Glumeam si eu putin.

| Andutsaa a răspuns:

Nu trebuie sa fi suparata...am multe prietene la fel de scunde, la urma urmei nu conteaza mereu cum arati, daca tie iti place e totu` ok.De ce sa crezi ca ai venit degeaba pe lumea asta? Nu e adevarat, cineva, candva o sa iti fie alaturi mereu, o sa realizezi ca nu e asa cum crezi tu. Daca ma crezi si mie mi se intampla des sa vorbesc si sa nu ma bage lumea in seama oh go on da` asta e, stiu ca mereu o sa am pe cineva care ma asculta si e alaturi de mine, daca vrei sa mai vorbim da-mi id tau in privat, am multe sa iti povestesc despre asta si despre ce aveam si eu in cap odata si poate ramanem prietene:* (daca vrei bineinteles). Te-am pupat si ai grije de tine:*

| dolyan a răspuns:

Eeeiiiiiiiiiii! 1, 50? Mai fetito, tu stiii cati baieti adora fetele scundute?
iti faci complexe degeaba...guritadulce_4you@yahoo.com da add ca sa iti bag mintile in cap, auzi, complexe ca e scunda... ai incredere, da add si it voi esxplica mai multe! astept! te-am pupat

| anonuser123 a răspuns:

Ok, va multumesc tuturor pentru sfaturi si mai ales pentru ca ati citit pana la capat big hug
si alex94 nu sunt scorpion si nici varsator.sunt gemeni.cunosc cateva persoane in zodiile astea si crede-ma nu prea par sa aiba probleme de genul.si acum nu tine totul numai de zodie, mai conteaza si caracterul tau, anturajul, cum ai invatat sa te porti.

| sckorpion a răspuns:

Uff am cativa prieteni care spun la fel, si au o parere proasta despre ei. Chiar nu vad de ce inaltimea ta ar fi o problema, iar din ce ai scris imi dau seama ca esti o fata cu bun simt si inteligenta. Depinde de anturaj, cel mai bine e sa gasesti pe cineva care e ca tine. Daca acel tip ti-a dat ignore, imi e clar ce persoana era. Oricum, oferta lui Crys e valabila si in cazul meu, sckorpion2000@yahoo.com

| faranumemomentan a răspuns:

Sunt baieti pe care nu`i intereseaza inaltimea sau greutatea, ii intereseaza cum gandesti si mai ales cat de buna prietena esti. Am intanlit multe fete frumoase, inalte, dar cand incepeau sa vorbeasca te uimea prostia lor. Mie imi plac mai multe fetele destepte si de treaba decat pitipoancele de bucuresti.

| crys_8518 a răspuns:

Buna! deci ca sa ajungi la o inaltime ok practik bascket e un sport frumos si o sa vezi ca cu timpul o sa fi mult mai ok cat despre prieteni ia id-ul meu si devenim prieteni deny_daddy2 si am eu leacuri si pentru starea asta in care te aflii acum pup si vb p mess:*

| AmyLee_6712 a răspuns:

Heybig hug bunaa.
Ms pentru mesajul pe care mi l-ai lasat. Sa stii ca daca intr-adevar te iubeste cineva te iubeste si scunda. poate baiatul ala nu ra pentru tine.
de exemplu pr meu are 1, 80laughing) si eu 1, 50. da stiu ca suna aiurea si e funny da asta e. la mine problema e ca nu le place alor lui de mine aschatterbox. da asta e nu toti arata la nicoleta luciu sau ca al nostru riky.happy stai linistita ca pana la 18 ani mai crestem noi.happy aaa si app si eu tot 1, 50 am:d... pup si daca vrei baga id meu fructul_interzis_tie. ne auzim. pup.

| SweetCherry a răspuns:

Este cam nasol. sunt si eu asa de cateva ori... si cu colegii de clasa eu nu ma inteleg am doar 2 prietene bune dar in rest cu ceilalti nu ma inteleg deloc. in legatura cu inaltimea eu cred ca n-ar trebui sa iti pese.prietena mea cea mai buna e foarte mica de statura un metru 1. 50 sau km asa si nimeni nu-i reproseaza nimic si ea nu mai creste ca am vazut-o si pe masa si pe taicasu. si is mici si ei dar nu conteaza cum arati sau cat de inalta esti. tu trebuie sa ai incredere in tine.si eu plang cand cineva se ia rau de mine sau prieteni de la mine de pe strada se intorc toti impotriva mea ...eu nu stiu in legatura cu sportu ce sa faci. si eu m-am inscris la o gramada de sporturi ca sa imi fac prieteni dar degeaba ca erau numa aroganti cu nasu pe sus.eu cred ca ar trebui sa te integrezi in clasa pentru ca cu ei o sa stai foarte mult timp si fii mai bagareata si daca cineva te jigneste spune-i si thu ce nu iti place la el happy trebuie sa fii si tu tare ca daca esti moale si toti ti se urca in cap no sa fie ok

| andreutza_5786 a răspuns:

Uite eu poate tias putea da sfaturi dar pentru asta trebuie sa te vad in poza. da-mi id tau prin mesaj si vorbim pe mess. ce zici? dar ce pot sati zic e sa porti tocuri si pantaloni mulati asta te face sa arati mai inalta.nu e nevoie neaparat sa porti tocuri de alea de la care te doare picioru dupa 2-3 ore.cumparati pantofi cu toc gen http://3.bp.blogspot.com/......00/258.jpg de la genul asta de toc nu te dor picioarele si sunt foarte comode

| boobooroozaa a răspuns:

Off nu trebuie sa te simti asa nu e adevarat si eu am fost f scunda cea mai scunda din clasa ma simteam la fel ca tine si sunt sigura ca nu arati atat de rau nu trebuie sa te simti asa totdeauna adolescentii se uita la infatisare cand isi aleg un prieten trebuie sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga si sa se uite dincolo de infatisare nu te mai desconsidera atat umple-ti timpu cu ceva si nu te mai gandi atata la idiotii aia si tipu ala ce tio dat ignore cine stie din ce cauza tio dat nu trebuie sa te necajesti serios invata sa iti placa de tine insuti si aspectu nu conteaza atat de mult si ai putea sa incepi sa faci un sport de exemplu basket sau inot(eu am facut inot si mmam inaltat)si o sa iti faci si prieteni acolo te rog sa nu te mai desconsideri sunt sigura ca esti o persoana minunata pa pa sper ca te-am ajutat si ai grija de tine

| Kiduu4 a răspuns:

Nimeni nu are Fundaa? big grin

| LostInWonderland a răspuns:

Nici eu nu sunt prea inalta am 1. 57 si 15 ani, daca stau bine sa ma gandesc cea mai populara fata din scoala mea avea 1. 48 si era super de treaba, motiv pentru care nu conteaza inaltimea.Cat despre baieti gandeste-te ca sunt multi care ar spun in gandul lor "ce draguta e fata asta, asa micuta cum e" si care ar vrea sa te cunoasca. Cat despre prieteni, ei vin si trec oricum, vei vedea ca prietena ta cea mai buna conteaza cel mai mult, puteti face fel de fel de lucruri impreuna mai ales daca sunteti foarte apropiate si de ce nu... puteti impreuna sa va faceti prieteni si sa intrati intr-o gasca. Cel mai important lucru e sa ai incredere in tine! Mult succes!

| Alexa_5049 a răspuns:

Hey! Imi pare rau ca ti se intampla lucruri de genul asta.
si eu ma mai descurajez uneori si stau si am intreb care este rostul meu in viata, insa intr-o buna zi imi voi da seama, ceea ce vei face si tu...asa ca fruntea sus si mergi mai departe
si in legatura cu inaltimea...nu ea te face pe tine, adica poti sa ai 1. 50 si sa fii o persoana super de treaba
si eu am fost in clasa mea cea mai mica de inaltime dar mereu am incercat sa ma bag in seama cu ceva, orice, si am ramas prietena cu toti
trebuie sa fii tu si sa le arati ca esti o persoana super...atunci vor trece peste posibilele defecte
stii cum se spune:prietenii adevarati se gasesc greu,
daca vrei sa mai vorbim spune-mi si iti voi lasa id-ul meu,
ai incredere in tine, te pwwp>big grin