| dAnNa_9220 a întrebat:

sunt o fata de 13 ani si am 52 kg...sunt putin grasuta si am putina burtica. As vrea sa slabesc imi puteti spune cum? multumesc!

Răspuns Câştigător
| saku970 a răspuns:

Buna!
In primul rand renunta la dulciuri si chipsuri nu mai manca carne de porc grasa,incearca de pui,peste sau vita (la gratar), salate si cereale (ex: orez), si nu manca dupa ora 19.
Iar in al II-lea rand fa sport :abdomene seara, alegrat ziua sau daca nu vrei alergat poti sa te plimbi cu rolele sau bicicleta sau sa te plimbi prin tot parcul (care parc vrei tu.) chiar de mai multe ori, adica stii tu cum se zice :Mersul pe jos face pisiarul frumos!
Sau poti sa iti iei prietenele la un tur de cumparaturi ca toit a venit vara si ne trebuie haine noi si costume de baie.

7 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Incearca sa ti o cura de slabire cat mai variata poti manca oua fierte tari, lactate degresate ( dar nu smantana sau frisca ), peste, legume, fructe, carne de pui in special piept fiearta sau la gratar. Evita dulciurile, sucurile, produsele de panificatie, patiserie si cofetarie, prajelile, grasimile. Incearca sa mananci sanatos! Si fa-ti un abonament la sala de fitness! Succes! Funda? Mersi

| Genuitoarea a răspuns:

Fa.ti abonament la sala+ ti regimul asta si mananci ce scrie aici timp de 4 saptamani :

Saptamana 1

• Mic dejun - ora 8:00 - un ou tare, 2 felii sunca de pui, 1 rosie
• Gustare - ora 10:00 - o portocala/ un grapefruit
• Pranz - ora 13:00 - 1 piept de pui la gratar + 1 salata de spanac verde cu zeama de lamaie
• Gustare - ora 16:00 - 3 felii de ananas
• Cina - ora 19:00 - 1 iaurt mare natural, dietetic

Saptamana 2

• Mic dejun - ora 8:00 - un ou tare, 1 felie paine integrala prajita, 1 ardei gras
• Gustare - ora 10:00 - piersica/ mar
• Pranz - ora 13:00 - file de peste la gratar/ fiert + legume inabusite/ fierte (broccoli, conopida)
• Gustare - ora 16:00 - o mana de migdale si cateva stafide
• Cina - ora 18:00 - 1 cutie branza de vaci degresata/ cas de vaca

Saptamana 3

• Mic dejun - ora 8:00 - 2 felii paine prajita cu crema de branza light
• Gustare - ora 10:00 - mar/ para
• Pranz - ora 13:00 - piept de pui la gratar + salata de varza sau spanac si rosii
• Gustare - ora 16:00 - 2 kiwi/ portocala/ grapefruit
• Cina - ora 18:00 - 1 iaurt mare dietetic

Saptamana 4

• Mic dejun - ora 8:00 - un ou tare, 2 felii sunca de praga, 1 rosie
• Gustare - ora 10:00 - o portocala / un grapefruit
• Pranz - ora 13:00 - 1 felie piept de curcan la gratar + 1 salata asortata
• Gustare - ora 16:00 - 3 felii de ananas
• Cina - ora 18:00 - 1 iaurt mare dietetic

daca ai nelamuriti imi dai un mesaj pupii :* si eu am 13 ani si fac lucrurile astea,deja vad diferenta si voi ajunge exact cum vreau big grin, app renunta la dulciuri, cipsuri si sucuri. mancarea sse mananca cu paine neagra cu secara si de baut ai voie doar apa plata si foarte multa.2 l pe zi :*

| InnocentSmile a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti dragutzo!happy
cand te vei inalta iti va disparea burticahappy
dar daca chiar insisti in fiecare dimineata poti face cate-o tura de alergare, dar de dim pe la 7happycand e putin frigutz:*

| AngelCrystals a răspuns:

Nu n-ai zis ce inaltime ai, dupa mine 52 kg la 13 ani e ok

| Raluka98 a răspuns:

Pai... eu am 14 ani si am 40 kg, si am si putina burtica, dar fac pe fiecare zi excercitii: alerg, fac abdomene, etc.
Cauta pe net mai multe, trebiue sa gasesti ceva.

| EndOfJoke a răspuns:

Buna! La varsta ta nu este indicat sa incerci sa slabesti.Dar o poti face fara fel de fel de retete.Este simplubig grin.Sa ai o masa dimineata una la pranz si seara, dar mananci de seara pe la 17:00-17:30.Dupa ora 18:00 sa nu mai mananci nimic.Asta o stiu de la verisoara mea si a fost o solutie perfect pentru ea.
Acum faci ce vrei.Bafta

| alinboss_8122 a răspuns:

Fa sport.