| calmanadina16 a întrebat:

Buna sunt o fata de 16 ani vreau sa plec de acasa la un baiat si vreau sa stiu daca politia poate sa-i faca lui ceva ca ma duc eu la el. Adica mama sa se duca la politie si sa faca plangere impotriva lui. El poteste ceva daca eu nu vreau sa ma duc acasa cu parintii mei?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, tu esti minora si da, daca mama face plangere la Politie, esti cautata cu politia si adusa acasa imediat.
In caz de refuzi sa te intorci acasa, poti fii inchisa intr-un Camin de copii, pana la varsta de 18 ani, cand devii majora si poti face ce vrei.

Daca baiatul cu care vrei saafugi este major, adica are peste 18 ani, poate intra direct in puscarie pentru seducerea si coruperea unui minor (adica ceea ce esti tu acum).
Legile sunt aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| calmanadina16 explică (pentru Violleta2022):

Si daca am probleme. In fam cum ar fi abuz sexual de taicameu vitreg si amenințări din partea taicameu vitreg si maicamea nu ma crede ce ar trebui sa fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru calmanadina16):

Mergi la politie si declari abuz sexual impotriva tatalui vitreg.
Fii pregatita sa ai si control ginecologic sa se constate abzul sexual si tot tacamul si daca este gasit vinovat, tatal vitreg la intra in puscarie.
Oricum, fugitul de acasa cu iubitul, nu este o varianta.
Chiar da rau in fata judecatorului, pentru ca te va considera un copil obraznic, cu probleme, care a fugit de acasa si automat te trimite in Caminul de copii, unde vei sta inchisa pana la 18 ani.
Decizia este a ta!
Daca maica-ta mai depune si plangere, tu stai inchisa la camin iar iubitul, in puscarie intre 3 ani si 10 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Las ca te intorci tu singurica acasa cand se plictiseste de tine si iti dai seama ca nu mai ai nicio idee incotro se indreapta viitorul tau pentru ca te a precocupat mai mult fugitul de acasa decat invatatul

| AndradaSkwisgaar a răspuns:

Mai bine ia și fă-ți temele pe vacanță, decât să tai frunze la câini. Rămâi cu părinții tăi, că e mult mai bine cu ei! Nu te mai prosti! N-ai ce căuta tu la băieți acasă la vârsta asta (poate doar dacă stai puțin, foarte puțin). Și poliția nu are ce să-i facă dacă e minor, la fel ca tine. În schimb, tu trebuie să te duci acasă cu părinții că vrei sau nu.