| 0876543223578900876 a întrebat:

Sunt o fata de 17 ani. Tatal si mama mea s au despartit cand eu aveam 9 ani. Mai am un frate.Am ramas la tata pentru ca mama nu a avut un domiciliu stabil. Tata imediat la 2 sapt a gasit pe altcineva si s-a casatorit cu ea. Acum un an am luat niste bani de la nevasta lui tata, iar tata m.a adus la. bunicul meu care este paralizat. Am grija de el impreuna cu o doamna care vine aici.de dimineata si pleaca la.pranz. De curand am reusit sa iau legatura cu mama mea. Am aflat muuulte lucruri de la ea. Mi a trimis pensia alimentara mereu in astia 8 ani, mi-a aratat si chitantele, iar acum de curand tataa dat o in judecata pentru ca intarziase cu pensia 3 luni. Tata a primit in urma procesului 1000 de euro. De care eu nu am stiut. Si n am stiut nici de pensie. Tata ma mintea ca mama nu trimite nimic. Problema este ca tata facand si el la randul lui atatea lucruri urate... Si mult mai multe. M a mutat la tataie si nu m ai m-a ajutat nici macar cu 1 milion pe luna. Nimic. Doar niste medicamente. Mi a pus aici camere de filmat in casa. Nu ma lasa sa ies afara, stie ca nu mai am telefon. Pt ca nu mi da voie. Nu ma lasa sa am viata sociala. Nu am mai gresit cu nimic de muult. Si nici n am mai vb cu el, dar acum de ceva zile tot ma cearta si ma injura si minte ca ma vede pe camere ca iea noaptea din casa. Dar nu vrea sa mi demonstreze asta si sa mi arate. Ca stie ca nu i adevarat. Ma ameninta ca ma da afara din casa. Ca Tataie a trecut apartamnetul pe numele lui tata. Tata oricum la 18 ani pe care o sa ii implinesc vrea sa ma.dea afara de aici. Am.inceput sa ma imbolnavesc si fizic si psihic. As vrea sa ma.angajez acum de curand si sa ma mut cu chirie as putea sa faca asta la 17 ani? Va rog dati mi un sfat

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Scuza-ma dar tatal tau nu e sanatos la cap. Sau se lasa influentat de nevasta lui. Cum sa te descotorosesti asa de copilul tau si sa il si controlezi in halul asta fara sa ii oferi nimic...
Prea multe nu poti face acum.
Incearca sa rezisti pana termini liceul, apoi sa iti schmbi viata pentru ca asta nu e viata. Daca ai o relatie buna cu mama ta, roag-o sa te ia la ea. Sau sa te pui singura pe picioare. Iti iei bacul si dupa aia te angajezi si te muti singura, atunci sigur tatalui tau ii va parea rau ca s-a purtat asa cu tine, cand o sa vada ca te indepartezi de el. Iar pentru bunicul tau nu iti face griji daca are o femeie sa se ocupe de el.

| 0876543223578900876 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc mult. Am o relatie buna cu mama. Aam decis cu ea ca atunci in vara cand voi face 18 ani sa ma ajute cu o.chirie aici, ca daca stau aici nu.voi putea lua bacul. Si dupa speram sa fie bine si sa fiu fericita. Dar pana in.vara mai e

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai mentionat nimic de scoala, liceu, educatie... poate clarifici.

| Freya1 a răspuns:

Nu o sa poti sa ai un loc de munca suficient de bun ca sa iti permiti o chirie singur cu taxe si tot dar ce ai putea face ar fi sa pleci la mama ta.
Ai o varsta la care poti sa decizi daca mai vrei sa stai cu tatal tau sau vrei sa mergi la mama ta si poti face asta. Vorbeste cu mama ta spune-i ca in instanta sa demonstreze cu chitante si tot ca ti-a dat bani pana acum ir tu spune-le ca tatal tau te-a lasat in grija unui batran paralizat. Vorbeste cu mama ta sau suna la protectia copilului macar pana la 18 ani cand te vei putea pune pe picioare sa aiba cineva grija cum trebuie de tine

| DanieLA673 a răspuns:

Draga mea, mai asteapta putin pana faci 18 ani. Pana implinesti acesti ani,ai putea sa stai la mama ta sau la cineva drag tie,de incredere si care ar fi dispus sa te ajute. Incearca si la Protectia Copilului,poate gasesti ajutor acolo. Dar cel mai important lucru e sa ai grija de tine,de psihicul tau. Sa fii puternica si sa ai putere sa treci peste astea. Daca esti ambitioasa si lupti, va fi bine la un moment dat pentru tine. Daca nu ai tu grija de tine, cine sa aiba? Gandeste-te ca aceste probleme la un moment dat vor trece, pentru ca tu vei fi puternica si te vei pune pe picioare. Nu merita sa iti strici sanatatea si psihicul pentru ele. Mai rabda putin, pana la 18 ani. Apoi iti poti cauta de munca,insa,ca la inceput de drum,nu stiu daca iti vei permite o chirie. Uite, sa iti marturisesc din experienta mea personala. Eu nu am avut probleme de felul asta. In schimb am crescut intr-o familie cu venit foarte mic, cu parinti bolnavi, pensionari. Acest lucru m-a impins sa devin independenta, sa ma pun pe picioare si sa incerc sa ii ajut si pe ei. Am inceput sa lucrez la 19 ani ca bona,la o familie. Locuiam acolo,cu ei,avand nevoie de mine mereu. Primeam salariu,aveam unde sta si aveam ce manca. Nu a fost o experienta extraordinara,dar a fost foarte bine si asa pentru inceput. Apoi,usor,usor am ajuns sa ma stabilizez,sa am banutii mei. Am inceput sa lucrez in alta parte si in paralel sa fac si facultate. Nu a fost usor,dar a meritat. Indiferent de probleme, trebuie sa ai curaj si putere sa mergi mai departe pentru o viata mai buna. Ai putea sa lucrezi si tu undeva, intern, sa nu fii nevoita sa platesti chirie. Si sa strangi banutii ca sa te pui pe picioare. Pe parcurs poate apare ceva mai bun.
Eu din suflet iti doresc sa treci cu bine peste toate si sa ai incredere in Dumnezeu. Cateodata nu ai pe nimeni, decat pe El. Asa ca ridica-ti sus capul si mergi inainte. Sper ca ti-au fost de folos cuvintele mele si te-am ajutat cumva. Ai incredere ca va fi bine! :*