| AianaPetrescu29 a întrebat:

Sunt o persoana foarte timidă, iar cand cineva vorbește mai rastit la mine sau țipa, imediat imi vin lacrimi in ochi, ma inrosesc si ma simt vinovata. In septembrie trec in clasa a 9-a, imi e foarte frica de profesori, imi e frica sa nu țipe la mine pentru ca poate odata fac ceva gresit, profesorii de la licee sunt chiar atat de rai? Cat de mare e diferenta dintre cei de la gimnaziu si cei de la liceu? Am o stare emotionala cam naspa, stiu asta si sunt foarte ciudata. Imi puteti da un sfat gen cum as putea face si la ce m-as putea gandi si gen sa nu mai pun totul la suflet? M-ar ajuta enorm, multumesc mult!

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Există psihologul școlar. Mergeți la un astfel de medic specialist psiholog și discutați problema dumneavoastră.
Ce se întâmplă cu dumneavoastră, se întâmplă, încă mie, cu copii ai căror părinți au fost supraprotectivi! Care nu au lăsat copilul liber, sub supraveghere, dar în contact cu colegii de bloc.
Sunteți copilul închis în casă și care ieșea doar însoțit.
Sunteți în o bulă personală!

| Elide a răspuns:

Dacă te pierzi de fiecare dată când cineva ridică tonul nu este bine,mai pățeam și eu așa când eram foarte mică,dar cu timpul am ajuns sa nu-mi mai pese,in liceu mai ales când am avut de aface cu toate tipurile de persoane,eu aveam teama sa nu fiu luată în râs,in batjocură,cu timpul am înțeles că oamenii nu sunt furioși pe noi,ci pe ei insisi,își varsă furia pe oricine le iese in cale, de obicei pe cineva mai slab decât ei, pe cineva vulnerabil, bănuiesc că ai observat la unii oameni din jurul tău că nu le pasă dacă cineva se ia de ei, se comporta că și cum nu s-ar fi întâmplat nimic, ai fi vrut să fii că ei.dar nu, persoanele foarte sensibile au de suferit, trebuie să înțelegi că singurul care are dreptul sa te judece va fi Dumnezeu, nu niște simpli muritori

| Felissa13Eden a răspuns:

Asa eram si eu in clasa a 9-a, frica de colegi, frica de profesori, frica sa nu fac ceva gresit.
Iti recomand sa iti faci prieteni, cum poti tu, si timida fiind iti poti face prieteni, sa iesi in pauze, sa socializezi cat mai mult, sa nu irosesti timpul consumandu-te pe interior.
E foarte greu de crezut, dar iti garantez ca peste 4 ani o sa fii mult mai sociabila si deschisa.
Profesorii nu sunt rai, unii mai au bambilici pe creier, dar n-au ce sa iti faca. Daca tipa la tine, sunt idioti ei, nu tu.Copiii timizi sunt in general copii foarte buni si inteligenti.
Gaseste-ti un hobby, invata o limba straina si nu lua liceul prea in serios, nu o sa inveti prea multe lucruri utile, trebuie sa stii tu ce sa selectezi.Invata mai mult in particular, aprofundeaza ce te pasioneaza.
O sa fie bine, puiule, te asigur happy

| stiudetoate123 a răspuns:

Asa spun profesori din gimnaziu ca profi sunt rai la liceu, fals, te simti super bine la ore si profesori (nu toti) vorbesc destul de calm cu tine, daca nu stii pune 3 si nu urla sau ceva de genu, nu te panica, eu acum trec a 10 si eram la fel dar acum ma duc cu drag la scoala.