| Bun123 a întrebat:

Bună, sunt primul an la medicina și ma depășește situația. E foarte multa informație și nu înțeleg cum pot sa o învăț într-un timp asa de scurt. Sa o citesc de mai multe ori sau cum sa fac? Niște sfaturi va rog?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vreau sa-mi iei in nume de rau sfatul, dar poate nu-i o facultatea pentru tine.
Acolo se invata logic, multe, enorm de multe ore, ca sa poti sa retii miile de denumiri stiintifice ale lucrurilor invatate.
Cum crezi ca vei face fata 6 ani, cu materia care devine din ce in ce mai grea?
Anul 1 este cel mai simplu si cel mai usor, ai doar notiuni generele, introductive, dar cu adevarat in materie intri dupa anul 2. Asta-i medicina, cea mai grea facultate de pe pamant, cu 10 ani de invatat serios (6 facultate si 4 rezidentiat), apoi invatat toata viata, ca apar descoperiri stiintifice, medicatie noua, simptome si boli noi samd.
Evalueaza-ti puterile si decide acum, inainte sa pierzi timp, pe care il vei regreta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Asa e primul an.
Fiecare lecție luată la final de săptămână la fiecare materie. Ia-o logic, citește cu voce tare și fa studiu pe text. Sa te intrebi din ce ai învățat e o soluție buna.
La anatomie nu face scrisul cat face un desen facut de tine. Eu retin din carte doar daca imi fac un desen si asa tin minte rapoartele între structurile anatomice.
Usor usor te vei obisnui. Primul an e mai greu, după va fi bine.

| Eireann a răspuns:

Eu sunt de parere ca anul 1 este de fapt cel mai greu ( sau printre cei mai grei) - Jassmina are dreptate in sensul ca mult din ce inveti in anul 1 sunt fundamentele pentru ce urmeaza si materia este doar o aprofundare a multor lucruri cunoscute deja DAR e greu fiindca nu esti obisnuit cu volumul de informatie, nu stii inca sa inveti eficient, ai impresia ca toti inteleg si tu nu. Plus asa zisa "triere" pe care o practica multi profesori in anul 1 adica examene foarte grele, lasat jumatate din an pe restante in vara ca sa vada cine chiar isi doreste, nu se lasa descurajat si continua.
La partea de sfaturi eu invatam daca scriam, desenam si faceam flash carduri. La anatomie, de exemplu, deseneaza organul cu toate structurile, cu vascularizatie si inervatie, etc nu trebuie sa fie opere de arta dar pe mine ma ajuta sa le retin daca trebuia eu sa le desenez si apoi cu sageti ce este fiecare.
Flash carduri doar cu cuvintele cheie sau termeni pentru fiecare. Trebuie sa inveti sa conspectezi - in anul 1 conspectele mele erau 3 sferturi din fiecare pagina pe care o citeam si consumam o cutie de highlighter la fiecare materie dar am invatat pe parcurs. La anatomie ma gandeam in prima faza la ce stiam de la admitere si apoi adaugam dar la fiecare organ sau sistem: pozitie, structura/ morfologie, functie, vascularizatie, inervatie, etc. Eu mai bine retin daca scriu, incearca si tu pana vezi ce functioneaza la tine.
Bafta!

| Mivelyn a răspuns:

Ce sa citesti de mai multe ori? O sa ai vreme, nu te panica, ia-ti tot timpul din lume. Incet cu treaba buna. Medicina nu pleaca nicaieri.