| StefaniaM a întrebat:

sunt putin mai mult indragostita de profesoara mea de info (desi sunt fata). Si intrebarea mea e daca ea isi poate da/ si-a dat seama de chestia asta. Nu am incercat niciodata sa flirtez cu ea sau rahatele din astea, dar la ora ei zambesc non-stop, evit sa ma uit in ochii ei, si uneori ma balbai in ultimul hal. In ultima vreme chiar am inceput sa ma chinui sa-mi fac toate problemele din tema.

Voi ce credeti? Pana la urma, suntem in Romania, unde homosexualitatea e inca considerata o boala, si daca ar fi realizat ca o plac probabil ca si-ar fi schimbat atitudinea fata de mine, lucru ce nu l-a facut (inca) (si oricum, se comporta destul de dragut cu mine).

Fundita!

Răspuns Câştigător
| asdfq a răspuns:

Lucrurile de genul se observa acolo unde exista aceeasi inclinatie privind orientarea sexuala. In plus, avand in vedere ca este profesoara, nici nu te astepta sa isi bata capul cu astfel de lucruri. Vin si pleaca generatii de elevi. Cel mai probabil banuieste o anumita simpatizare din partea ta [ca atunci cand apreciezi si respecti pe cineva] si nimic mai mult. E bine pentru tine ca ai dus toata treaba asta la un nivel productiv.

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Nu cred ca si-a dat seama de chestia asta. Probabil crede ca asa esti tu de obicei sau esti interesata in mod special de materia ei si de modul ei de predare.

| Deaad a răspuns:

Homosexualitatea este considerata o boala in Romania pentru ca inca exista gandire comunista si conceptia din evul mediu.
Nu mai avem sabii,cai,trasuri si arcuri,dar avem aceeasi gandire.

O observatie:
Sa stii ca lesbienele sunt cu mult mai acceptate decat gay-ii.
De ce?
Probabil pentru ca,in conceptia oamenilor,lesbienele isi pastreaza feminitatea dar gay-ii se feminizeaza.
Ceea ce nu e adevarat,bineinteles.
Este doar o orientare sexuala.
Poti fi la fel de masculin fiind gay,in aceeasi masura cand esti heterosexual,da asta e alta poveste.

Trebuie sa stii cine esti,ce orientare sexuala ai,sa ste cunosti.
Apoi, dupa ce te cunosti, trebuie sa lupti pentru a-ti apara drepturile.

Iar cand vine vorba de profesoara:
Consider ca aceste atractii fata de profesori sunt specifice varstei, indiferent daca esti lesbiana sau hetero.

Va trece, in relativ putin timp.

"Si intrebarea mea e daca ea isi poate da/ si-a dat seama de chestia asta"

Cel mai probabil ca nu.
Si sunt sanse minime sa fie profesoara ta lesbiana.
Din cate stiu exista o minoritate de profesori(aia care sunt dati la stiri si inca cativa care nu au fost prinsi) care intretin relatii sexuale cu elevii sau sunt indragostiti de acestia.

| asdfq a răspuns (pentru Deaad):

''Sa stii ca lesbienele sunt cu mult mai acceptate decat gay-ii''
In Asia e fix invers.
Nu a zis ca e lesbiana sau hetero. Poate la fel de bine sa fie si bisexuala. Exista si asa ceva.

| Deaad a răspuns (pentru asdfq):

Da,poate fi foarte bine si bisexuala.
Voiam sa aduc bisexualitatea in discutie, dar n-am mai adus-o.

Apropo, Freud a spus ceva foarte interesant la un moment dat, ceva cu care tot mai multi oameni de stiinta cad de comun acord azi:

"Toti ne nastem bisexuali, dar societatea ne formeaza un anumit tip de orientare sexuala"

| asdfq a răspuns (pentru Deaad):

E logic oarecum daca stai sa te gandesti. Parintii te educa dupa normele sociale si de aici toata faza. Ca mai apoi sa fii foarte confuz cand iti dai seama ca tu ai o inclinatie spre ceva diferit si sa devii si putin panicat pentru ca societatea nu accepta asta

| Deaad a răspuns (pentru asdfq):

Da.
O dovada(desi nu stiu daca se poate chema asa,e prea minora) in sensul asta este ca foarte multi oameni din intreaga lume simt o atractie(nu neaparat sexuala) fata de acelasi sex.
Ca fata,cand vezi o alta fata foarte frumoasa,o vezi intr-un fel apetisant,iti place foarte foarte mult.
Ca baiat,de asemenea.

Adica,nu cred ca in viata asta unui om,macar odata,nu i-a placut foarte mult,intr-un mod special de cum arata un individ de acelasi sex, cum vorbeste, tonul vocii etc.

Dar din nou, e doar o chestie minora, destul de nesemnificativa si nu e neaparat o dovada.