| Jucy a întrebat:

Buna T.p.u! De cativa ani am niste probleme in familie.Cu parintii, bunicii...Nu am mai vorbit cu mama de mult timp,ea fiind plecata in strainatate,tata se cufunda in munca,cea care m-a crescut,bunica mea, este foarte bolnava iar fratele meu mai mic pare ca o sa urmeze acelasi drum ca si mine.Cam de cand au inceput aceste probleme eu am devenit din ce in ce mai timida dar asta nu ma oprea sa invat sau sa comunic atunci cand trebuia, insa de vreun an de zile sunt intr-o stare foarte proasta datorita tuturor problemelor si mai e o chestie.Mi-am gasit refugiul in mancare si nefiind inzestrata cu un metabolism rapid m-am ingrasat destul de vizibil.Iar din cauza rusinii fata de propria persoana(de corpul meu) nu ma mai ocup de sarcinile mele.Adica invatatul,grija fata de mine, de fratele meu...Ma preocupa in special faza cu invatatul.Mi-e sila,sunt obosita, tot ce fac in fiecare zi este sa stau cu ochii pe pereti gandindu-ma.Ma tem,sincer sa ajung sa zic mai tarziu ca n-am de munca sau sa ma duc sa sterg babele la c** prin tari straine consolandu-ma cu ideea ca muncesc pentru copii mei si ei o sa ajunga bine. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi,experiente proprii sau incurajari,orice, v-as fi foarte recunoscatoare.

1 răspuns:
| Coloringthevoid a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti increderea de sine. Daca faci asta toate problemele care ti se par grele acum dupa nu o sa mai insemne nimic.Trateaza lucrurile intr-un mod mai pozitiv; daca faci asta nu o sa te simti mai bine doar tu dar si cei din jurul tau(cum ar fi fratele tau).Nu iti mai pierde atata energie invatand daca asta iti face si mai mult rau.Concentrezate sa te schimbi in momentul asta si nu te mai gandi la viitor...Sun-o de exemplu pe mama ta si petrece mai mult timp cu bunica si fratelewinking