| Bellutza02 a întrebat:

Buna, toamna asta incep liceul și îmi este cam frică.
Frica mea este că nu o sa îmi fac prieteni, nu sunt o persoana foarte prietenoasa si nu îmi fac prieteni ușor. Vreau că liceul să fie cum mi-am imaginat dintotdeauna, să îmi fac prieteni, să mă distrez, să fie o perioada faină, dar mi-e frica.
Cum a fost experiența voastra la liceu? A fost ușor să vă faceți prieteni? Adică efectiv nu știu.Ce ar trebui sa vorbești cu niste străini ca să deveniți prieteni?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| copilaroasa2k17 a răspuns:

Experienta mea din clasa a 9a s-a bazat in mare parte pe socializare. In a 9a cred ca am facut cunostinta cu mai multe persoane decat am facut vreodata in 16 ani de viata si am legat multe prietenii. Iar acum sa incep cu inceputul. Eu, mereu cand vine vorba sa intalnesc persoane noi, ma distanţez si sunt foarte tacuta si timida si deloc prietenoasa. Prin urmare, in primele 2 saptamani de liceu am avut o perioada de "izolare" (timp in care i-am analizat pe noii colegi si am vazut care cum e). Dupa asta am inceput cu adevărat sa socializez (mai vorbeam cu ei in pauze, il mai "laudam" pe vreun profesor care ne dadea teme prea multe, vorbeam despre seriale preferate, sporturi, etc etc) Norocul meu a fost ca am avut colegi destul de "open-minded" sa zic asa, care cu timpul mi-au devenit ca o a doua familie si cu care am legat niste prietenii puternice.
Secretul e ca tu sa fi deschisa la experiente noi, dar cel mai important este sa fi tu insati pentru ca doar asa vei atrage în jurul tau persoanele potrivite.
Si da, perioada liceului, asa cum spune toata lumea, este o perioada superba si unica in viata pe care merita sa o traiesti din plin, sa te bucuri de ea, pentru ca timpul trece repede si probabil nu vei mai putea trece niciodata prin aceste experiente.
Acestea fiind spuse, iti doresc mult succes la liceu, sa te eliberezi de grijle si fricile inutile si sa fie totul asa cum iti doresti tu!

4 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu te grăbi să intri in tot felul de anturaje si prietenii cu oameni dubioși doar de dragul de a avea prieteni. Stai liniștită în primele zile si lasă-i să-si arate adevaratata fata si pe urma selectezi in ce echipa te bagi. Eu unul asa am făcut si nu am regretat. Si stai liniștită că la început e asa, toată lumea are emotii de genul la început : Ba nu-i cunosc, o sa mă accepte? O să-si bata p* de mine? laughing) Tu nu iti fa probleme si cel mai importantă chestie! : Să nu te schimbi ca sa fii acceptata într-un anturaj. Daca aia te acceptă asa cum esti bine, daca nu ura si la gară. Deci fără emotii asa mari ca nu-i dracu' asa negru pe cât parewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici sa nu incerci sa-ti faci in caz ca liceul ala nu e de top in orasul tau. Din experienta proprie, numai copii de gradinita care nu s-au maturizat nici la finalul liceului... Rromi cu figuri, "tarfe" proas** si cu "fite" etc.

| KevinLevin a răspuns:

Dacă eşti faţă ai grijă că sunt fete fiţoase şi care face fiţe şi îşi dă seama când sunt fete ciudate de a 9-a boboacele şi râd de ele şi când te vede pe drum zice. Gen: La ce te uiţi fă? Nu ai mai văzut vedetelaughing am văzut la unele fete fiţoase aşa le zice la fetele mici boboace. P.S sunt băiat rolling on the floor uneori mie silă să văd fiţoase de astea pe drum şi când vede fete de a 9-a le înjura eu intru în a 12-a îţi zic din propria mea experienţă ce am văzut la fetele şi cum se comportă dar eu îţi zic să ai grijă la fetele fiţoase să nu te bagi în seamă cu ele mai ales alea de 10-11 clase ca dup-aia o să râdă de tine şi o să vină un băiat să îţi ia apărareahappy acum depinde în ce oraş stai şi cât de educat este liceul în care stai.

| PaulIulian a răspuns:

Salut. Eu mai am putin si termin a IX-a, dar nici pana acum nu m-am integrat cum trebuie. Totul depinde de ce fel de colegi vei avea.
Iar daca nu iti place in acea clasa, te poti transfera in alta, sau la un alt liceu. happy