| anonima188888 a întrebat:

Toată lumea mă considera o tocilara, chiar dacă NU sunt. Adică eu nici o ora pe zi nu stau sa invat, dar am 10 pe linie, pur și simplu rețin din clasa lectia. Problema este ca toți mă folosesc ca pe "biroul de informații", mi s-a luat de întrebările :"Ce ora avem?","Ce tema am avut?". Și apoi vine aia cea mai grea, care e ca o porunca : "Da-mi tema la romană/mate/etc.)!". Nu știu de ce am imaginea asta de tocilara, pentru ca mai e o fata cu 10 pe linie in clasa noastră, dar cu ea se comporta normal. Am doar o prietena in toată clasa, pe care nu cred ca o sa o mai am mult, deoarece mă înlocuiește cu pițipoanca clasei din ce vad eu, ieri daca nu mă duceam eu la ea la banca nici nu vorbea cu mine, deci ieri am stat aproape singura toată ziua și am dat teme la prosti, ca dacă zic "nu" încep sa tipe la mine și îmi e sa nu primesc o mama de bătaie de la ei (ca am o clasa de golani). Mai sunt 4-5 băieți in clasa care sunt mai de treaba, dar văd ca nici lor nu le prea place sa stea cu mine, dar nu vor sa mă deranjeze, așa ca nu vreau sa ii supăr nici eu pe ei. Deci, TPU, cum sa scap de imaginea asta și sa nu îmi mai pierd prietenii și sa am un caracter mai agreabil? Incerc și eu sa glumesc, sa mă bag in vorbe, dar degeaba ca vorbesc singura și mă ignora toți...

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi dacă toată ziua le dai temele logic că așa te văd, te mai și miri. zi frate nu. ce pot să facă? să te bată? te duci și-i reclami și zboară din școală sau li se scade nota la purtare

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu continui să le dai temele lucrurile nu se vor schimba.
Nu îi mai ajuta și învață să spui "nu". Nu o să te bată nimeni, nu mai fi fricoasă. Dacă încearcă cineva să îți facă ceva îi poți reclama.

| MariaXDD a răspuns:

Cam asa sunt si eu, toti ma numesc tocilara chiar daca nu sunt. Sa fii tocilar inseamna sa inveti mecanic doar pentru ascultari si dupa sa uiti tot. Trebuie sa zic ca si eu tocesc la unele materii (sunt materii care nu ma intereseaza asa mult si poate nu le inteleg) ca vreau note mari, dar nu sunt disperata dupa 10. In principal am o memorie buna. Ceea ce ma deranjeaza este ca uneori ma trezesc ca ma intreaba colegii:"Dar tu de unde stii?" Ca si cum nu ar trebui sa raspund daca stiu la o intrebare pusa de prof. Am si eu un baiat care are note foarte bune, e un fel de concurenta intre noi?, dar nu suntem nebuni. Dar pe el nu il numesc tocilar. Baiatul asta este mai de gasca sa zic asa. El incearca sa para nepasator cand vine vorba de note, desi nu e. El este genul care glume la ore (din alea care nu au legatura cu ora), vrea sa para mai smecheras. Si tocmai de aia lui nu ii zice nimeni tocilar. Toti cred ca tocilarii sunt exact ca in serialele de pe Disney, niste antisociali, timizi. Eu nu sunt chiar asa, adica sunt cam timida, dar nu in grupul meu de prieteni. Acolo sunt foarte deschisa, facem toti glume etc. La fel la ascultari nu am emotii sau ceva, se mai intampla la prezentari sa am senzatia aia de gol in stomac si sa am mainile reci, dar nu e o emotie rea, nu ma blochez sau ceva cand vorbesc. Uneori am niste porniri cam antisociale, efectiv ma satur uneori sa imi vad prietenii. Eu sunt la un liceu destul de slab si nu, nu zic ca ma satur de prietenii mei pentru ca sunt prosti sau ceva, dar nu imi plac anturajele lor, faptul ca fumeaza si chiulitul. Va imaginati ca daca vrea aproape toata clasa sa plece de la ora zic aia de mine ca eu nu plec ca mi-e frica de director sau alti profi sau ca ma bate mama, niste prostii evident. Daca eu sunt mai timida (nu foarte) si nu vorbesc aiurea la ore si imi place sa citesc (unul chiar m-a intrebat de ce citesc), dupa colegii mei sunt tocilara. Acum daca vrea pleaca toata clasa, de ce n-as pleca si eu, nu sunt chiar genul ala, sa stau singura si sa o astept pe profa numai ca sa ii dau pe restul absenti. Am si eu niste ciudatenii, de pilda fac glume la ore legate de subiectul despre care vorbim, nu ma pot abtine pur si simplu. Asta e mai mult ca sa ma dau le langa profesor, si nu, nu sunt catelusul profesorului. Am scris astea ca sa stii ca nu esti singura.