| Daiana90 a întrebat:

tocmai mi-am dat seama ca problemele mele sa zic asa, in legatura cu baietii sunt in principal din cauza ca sunt mai retrasa, stau singura si nu ies din casa.am ajuns sa fiu asa "salbatica" pentru ca nu ma simteam bine in grupul meu de prieteni din motivul ca oriunde eram cu oricine toti baietii erau dupa celelalte dandu-ma pe mine la oparte, si mereu ele erau in centrul atentiei.am inceput sa imi evit colegele, m-am suparat pe ele ca s-au dat la un baiat care ii placea unei fete linistite si le-am spus ca m-a durut ca si cand mi-au facut-o mie, ca daca i-au facut-o fetei aceleia mi-o pot face si mie si oricui.acum nu mai am prieteni.stau doar cu o fata din clasa, linistita si in rest am putini.eu vad ca toate fetele care sunt asa in grupuri merg si cunosc alte persoane (inclusiv baieti) si asa isi fac relatiile. ei bine faza asta cu mine nu a mers, dar vad ca daca stau retrasa e si mai rau.acum problema mea este ca nu resuesc sa imi fac si eu un grup, sa imi adun prieteni.cu cei din clasa mea chiar nu ma pot impaca, nu am vorbit vreo 2 saptamani cu ei, nici ceau, nu ma pot impaca asa cu ei si nici nu m-as simti bine in compania lor.ma integrez foarte greu, si daca nu cunosc de mica un copil, nu ma mai pot imprieteni asa deodata.cum sa fac sa ies din dilema asta?

4 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Asa am fost si eu pana, am ajuns in clasa a 9 a de aici, totul a pornit bine. Lume noua, care sa nu-mi stie toate secretele, care sa nu stie ca inainte eram o fire "ciudata si retrasa". Ce trebuie sa faci tu, este pur si simplu, sa uiti de timiditate, sa iesi pe afara, sa iesi in evidenta si sa vorbesti ceva mai mult, sa gasesti subiecte de discutie oriunde te-ai afla, referindu-te la orice. Unele persoane adora sa aiba prieteni care se pot adapta la orice situatie si pot vorbi despre orice, oricand, fara nicio jena. Si cum a spus si @gabitza,"taranii" sunt mai amuzanti ca astia de la oras care au fite pentru ca ei stiu sa se distreze si sa profite de viata.winking

| CokoStar a răspuns:

Nu stiu am si eu problema asta.

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Esti o persoana retrasa, dar nu trebuie totusi sa astepti sa vina ei la tine. Fetele care sunt in grupuri nu fac asta. Eu nu am un grup stabil in care sunt o am doar pe prietena mea si alti colegi si amici cu care mai stau. Incearca sa te schimbi. Nu trebuie sa-ti faci opusul tau sau alte chestii. Inainte sa mergi intr-un loc unde crezi ca vor fi persoane pe care le cunosti, incearca sa exersezi acas in fata oglinzii ce o sa le spui. Fi optimista si incearca sa ai incredere in tine. Poate ca sunt o gramada de fete si baieti care ar vrea sa te cunoasca, dar si ei sunt mai timizi. Incearca sa fi sigura pe tine si sa zambesti asa le va fi si lor mai usor deoarece te vor crede o persoana increzatoare pe care se pot baza intr-o conversatie. Si incearca sa vb cu ei clar sa le raspunzi sigur. Chiar daca de felul tau esti mai timida iti va trece pe parcurs si vei vorbi cu persoana respectiva ca si cum v-ati cunoaste de o viata.
Pe baiati nu ar trebui sa-i bagi atat de mult in seama. Incearca sa-ti faci preietene si cand cunosti un baiat nu te lega de el ca si cum ar fi deja iubitul tau. Chiar daca iti este greu incearca sa te porti normal ca un amic cu el, in orice situatie vei fi. atunci baiatul va fi mai atras de tine.
Daca o fata ti-o ia inainte si pune ochii pe baiatul tau, nu trebuie sa te panichezi, daca iti este o prietena buna poarta-te frumos cu ea, iar cu baiatul la fel. Incearca sa fi mai misterioasa si sa nu le spui persoanelor totul despre tine din prima clipa cand le cunosti caci daca mai pastrezi si pentru data viitoare ele vor fi mai curioase si vor vrea sa-ti vorbeasca mai mult. Zambeste si tine capul sus!

| gabitza_6878 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie...numai ca la mine e putin diferit
am o prietena care s-a mutat la tara si cunoaste multa lume acolo
am fost intr-o zi la ea in vizita si am facut cunostinta cu mai multi "tarani " laughing chiar daca sunt de la tara am observat ca sunt vreo 2-3 care sunt mult mai de treaba decat astia de la oras
ce pot spune...decat aici, la oras, si sa vad numa' d-astea de care zici tu ( si de care dau si eu in fiecare zi - am fost intr-un astfel de grup si eram un nimic pe acolo ), mai bine cu taranii
razi cu aia de te c*** pe tine