| anonim_4396 a întrebat:

Acasa la mine e preaaaaa multa disciplina, tatal meu mi-a ruinat o dimineata minunata. Mi-a tinut morala o ora doar fiindca am spus ce? el e de moda veche si prefera sa spun poftim? NU MAI SUPORT, NU SUNT UN COPIL MIC... Si apoi a ajuns si cica in ultima perioada. M-am racit fata de el. Doamne fereasca sfantu. Asa ceva n-am auzit in viata mea. Deci nu mai stiu ce sa fac. Dupa ce ca eu sunt un copil bun si invat, el imi reproseaza.
Cred ca el ar trebui sa se schimbe, nu eu.
Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa il ignori, asa sunt parintii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca intalnesti un om pe strada, poate din intamplare vrea sa ii te adresezi exclusiv cu "sefule", altfel nu iti raspunde. Ok, daca nu ai treaba cu el atunci treci mai departe si nu ii spui nimic.
Daca tatal tau vrea ca atunci cand e vorba despre el si tine sa te comporti cumva, atunci faci asa. E si el o persoana si face ce vrea. Daca vrei ceva de la el ii respecti conditiile. Cand nu vrei ceva, nu ii le respecti. Oamenii vin si pleaca, cand nu o sa iti mai trebuiasca nimic de la el, nu o sa ii mai faci ce plac, nu?
Pastreaza-ti calmul. Nu e nimic grav.

| Andreeush a răspuns:

De ce ar trebui să se schimbe el?
Tu ești copilul lui, el trebuie să îți ofere o educație.
Tu ar trebui să te schimbi și să îi asculți sfaturile.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

laughing lol

| Plato a răspuns:

Sunt surprins de raspunsurile ce le-ai primit.
Sunt de acord ca trebuie sa-i respecti deciziile, ca esti deocamdata in casa lui.
Totodata, morala pentru o expresie... as fi inteles daca-i ziceai "ce vrei ma?" sau ceva, dar asa...
La noi in ardeal, nici dracu' nu zice "poftim?" cand e acasa, zici doar in lume, de politete. In rest, "ce?" e ceva comun. happy Bineinteles, dupa cativa de "No" si "tulai".
Asta este, respecta-i capriciile, ca n-ai ce face. Incearca sa te exprimi altfel, mna.

| Bettybat a răspuns (pentru Plato):

Da, si eu ma exprim de obicei cu no, tulai si cu ce ca si eu sunt din ardeal :-D da no cand vorbesc cu el trebuie sa ma controlez ca un caine in lesa :-) no taica-miu e de moda tare veche, eu imi voi invata copiii sa fie adevarati ardeleni :-)

| Plato a răspuns (pentru Bettybat):

No amu tulai Domne, nu te-o sudui din nimic/ tătă, ca n-o şi bolund. Sa fii cinaş, ca te-o lasa mai slobod mintenaş.
Cum sa nu-i placa tatalui tau asemenea grai? happy Asta e, nu prea ai multe optiuni. Discuta putin cu el, vezi ce-l nemultumeste cu exactitate.

| Lioana a răspuns:

Morala de o ora pentru un cuvant e cam mult, e drept, dar fiecare are ideile lui fixe. Pentru el e important felul in care vorbesti si considera ca e datoria lui sa te invete sa vorbesti ca o persoana bine educata.
Fa-i pe plac si gata ca nu zice rau ce zice. Suna mai bine cu "Poftim".

| Aube a răspuns:

Cred ca esti influentat de un anturaj prost. "Ce" si "poftim" este diferenta de educatie, nu de moda. Ce inveti daca te exprimi ca un maidanez? Inveti sa fii rebel? Nu e bine. Cred ca TU ar trebui sa te schimbi, nu el.

| sudenta a răspuns:

Eu cred ca amandoi trebuie sa va schimbati in sensul in care sa ajungeti la un consens si sa poti sa ii spui ce te deranjeaza.