| IoanaPuppy31 a întrebat:

Acum patru ani mi-am intalnit cea mai buna prietena. Totul a fost perfect pana acum, dar azi dimineata am rugat-o sa imi spuna la cine tine cel mai mult, cine e pe primul loc, eu sau cealalta prietena. Mi-a spus ca cealalta prietena. I-am spus in mod prietenos ca nu mai vreau sa fim prietene pentru ca 4 ani sa traiesti in minciuna, crezand ca sunteti cele mai bune prietene, e dureros. Vreau sa ma refugiez in seriale, carti si muzica... dupa ce imi revin din starea asta de suparare interioara vreau sa fac ceva : ori sa imi gasesc o alta cea mai buna prietena, ori sa ma impac cu ea (desi nu vreau sa o mai fac!).
Ce ma sfatuiti? crying(

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate. Dacă nu e ea, va fi alta.Important e sa nu te izolezi și sa te bucuri cu cei dragi.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Looool, pai nu mai bine nu intrebai? Acu ca ti a zis adevarut nu e bine?

| IoanaPuppy31 explică (pentru suntserios):

Avand in vedere ca 4 ani a zis ca suntem cele mai bune prietene, iar eu acum cu siguranta ca va fi un raspuns multumitor, primesc raspunsul ca eu sunt pe locul 2. E dureros.

| WaterDrop a răspuns:

Ahhh la naibaaa! Mereu vad prea tarziu intrebarile bune de acest gen si deja a raspuns cineva sad

Intre femei nu exista loialitate. Oricat de buna prietena ti-ar fi, fii sigura ca iti va fura prietenul daca il place sau te va barfi daca se iveste ocazia.Asadar nu ai pierdut nimic in cazul de fata. Daca te obisnuiesti cu aceasta idee, vei vedea ca nu`i greu sa-ti faci alte 100 de prietene noi cu care sa schimbi o vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om nu poate avea mai multi prieteni, sau nici asta nu ii permiti?
Eu o cunosc pe bff inca de cand abia am invatat sa mergem si nici o data nu am pus-o sa aleaga intre mine si alta persoana, cu toate ca poate are prietene cu care se intelege mai bine decat cu mine si si ea are un alt bff pe langa mine.
Asa ca tine gelozia aia in interior, nu in exterior fiindca nu esti interesanta.
Fara suparare

| Zabbyel a răspuns:

Nu prea le convine locul ||. cand deja de la inceputul existentei, ati fost pe locul ||. acceptand acel loc ||, ve`ti urca pe |winking negresit love strucklove struck. dar, din pacate, niciodata nu v@ veni happy

| asdfq a răspuns:

Astea sunt copilarii. Nu poti sa te astepti sa devii important pentru cineva in doar 4 ani. Aici intervin oricum si alti factori in afara timpului petrecut impreuna sau a aceluia ca tu o consideri cea mai buna prietena. E gresit sa astepti ceea ce vrei tu de la cineva. Invata sa accepti ca nu primesti mereu ceea ce iti doresti si treci peste. Ai sa te lovesti de chestii mult mai dureroase in viata decat faptul ca ''cea mai buna prietena'' [ce formulare falsa] nu te considera ''cea mai buna prietena''. Oamenii vin si pleaca, iar daca pe tine te doboara doar atat, vai de capul tau [o spus cu parere de rau nu cu rautate]. Cat despre ce sa faci, accepta si treci peste. Puteti fi in continuare prietene.
Te sfatuiesc sa te centrezi PE TINE in mijlocul universului tau, in sensul autodezvoltarii, nu in sensul arogant. NU TREBUIE NICIODATA SA TE BAZEZI PE DEPLIN PE CINEVA SAU SA LASI O PEROANA SA INSEMNE PREA MULT PENTRU TINE, asta o sa doara la un moment dat. Ma refer aici strict la prietenii pentru ca despre asta e vorba.
Ai grija ce carti alegi sa citesti.

| IoanaPuppy31 explică (pentru asdfq):

Nu ma judeca, urasc asta! Am renuntat la multe lucruri pentru prietenia noastra, am facut sacrificii, iar cealalta prietena a ei nu face decat sa o streseze cu mesaje pe Facebook. Nu glumesc. Nu e "vai de capul tau" cand te miri ca cineva pe care l-ai considerat important iti intoarce spatele si iti dezvaluie ceva DUPA 4 ANI.

| asdfq a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Crezi ca ești singura care trece prin asa ceva? Nu. Treci peste. Lasă drama.

| OfataOricare a răspuns:

Eu am o prietena ( cea mai buna ), bine ea are mai multe prietene, dar nu ne certam pentru ca a zis ca mai are alte prietene. Stiu, e naspa cand intr-un fel te face sa te simti in plus cand mai e cu o prietena, dar iti dai seama ca poate nu s-au vazut de mult si cum tu stai zilnic cu ea e altceva. Oricum nu ai de ce sa te certi cu ea pentru ca a zis ca are o prietena mai buna, avetti o prietenie de 4 ani, nu o strica acum.

| JesseH a răspuns:

Ai greșit punând întrebarea asta.
Ai greșit răsplătindu-i sinceritatea cu distanțare.
4 ani te-a crezut prietena ei...

Cere-i scuze. Indiferent dacă poți accepta locul 2 sau nu... cred că e rușinos să se termine așa.