| Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud a întrebat:

Acuma vreo 2 ore am facut o farsa la telefon unui băiat de pe telefonul unui prieten, iar acesta la înjurat dintr-un motiv(prietenul meu). După ce l-a înjurat pe băiatul respectiv a venit mama lui la telefon si a zis ca are înregistrare si ca ne da la poliție si atunci am rămas blocați eu cu prietenul meu si am inchis. Apoi m-a sunat un prietenul de unde am numarul de telefon(acesta e prietena cu băiatul căruia i-am facut farsa) si am vorbit cu părinții lui si apoi am inchis, după vreo 15-20 de minute prietenul lui celui căruia i-am facut farsa l-a sunat pe prietenul meu si purtare o conversație si cu acesta, iar apoi ma sunasem pe mine si am vorbit niște lucruri mai serioase. La un moment dat cand vorbeam cu acesta el mi-a zis ca băiatul căruia i-am facut farsa a auzit tot ce am vorbit si i-am zis "ok" apoi am mai vorbit putin si am inchis. As vrea sa stiu ce s-ar putea întâmpla. Vreau răspunsuri sincere va rog!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru o joacă copilărească, nu veți păți nimic acum, Vei învăța să faci farse, să îți bați joc de alții, cu motiv, iar nu pentru distracția ta proprie.

| anonimg a răspuns:

Există o lege în care toate companiile telefonice sunt obligate de stat să înregistreze fiecare convorbire telefonică, și să o țină înregistrată timp de 6 luni.
La aceste înregistrări au acces doar organele juridice pentru cazul în care se deschide o judecată.
De asemenea orice telefonie mobilă știe ce număr a apelat un alt număr, chiar dacă este format de un număr privat.
Gândește-te că infractorii și-ar fi făcut treburile fără să fie deranjați de cineva; de aceea nu există nimic unde poliția să nu aibă acces sau legea să nu aibă control.
Deci n-ai cum să faci o farsă cu telefonul și să nu fi depistat.
(Că poliția nu se bagă când un telefon este furat, este din cauză că poliția este puturoasă și nu vrea să facă treabă; dar ar putea găsi într-o clipă telefoanele furate).
Singura ta șansă este ca mama (părinții) celui care i-ai făcut farsa, să nu i-a în serios această farsă.
Și singura pedeapsa ar fi o amendă.
Și la mine pe telefon se înregistrează convorbirile automat (așa a venit telefonul din fabrică).

| Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud explică (pentru anonimg):

Noi il sunasem pe acel băiat de pe whatsapp

| Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud explică (pentru anonimg):

Noi il sunasem de pe whatsapp pe băiatul acela

| zilog a răspuns:

Ar exista o chestie prin care ai putea tu sa ii ceri despagubire pentru ca ti-a inregistrat vocea este tot una ca si cand ti-ar fi copiat amprentele

| Vântulalb a răspuns:

Vad ca toti iti spun ca nu vei pati nimic.
Gresit!
In instanta nu, dar la politie este acceptata inregistrarea pentru ancheta. De la acea inregistrare politia poate cere intregistrarea oficiala de la providerul de telefonie. Nu visa la despagubiri cum ti se spune. Poate platesti despagubiri si va fi cea mai usoara pedeapsa. Depinde de gravitatea "farsei" facute.
Daca parintii baiatului fac plangere nu iti va fi prea bine.

| Balalau95 a răspuns:

Dovezile inregistrate NU se accepta in instanta DECAT daca sunt inregistrate cu aparate omologate (legea e CLARA in directia asta, insa ce e aia "aparat omologat" nu am nici cea mai vaga idee, si as vrea sa stiu, CHIAR as vrea sa stiu), deci ti-au spus ca te-au inregistrat doar ca sa te sperie, daca nu au aparat de inregistrare pus de politie sau de un detectiv particular (adica, omologat), atunci pot sa si-l bage pana sus unde soarele nu patrunde, ca nu are nici o valoare