| mamasitaaa2333 a întrebat:

Am 13 ani si 2 luni, si din nefericire sunt micuta de statura. Am 1.55. Ce pot face sa na inalt? Am citit undeva ca perioada de acceleratie a cresterii a trecut, si de acum voi creste cate putin. Ce sa fac sa ma mai inalt?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetele cresc pana pe la 16-17 ani!
Din pacate, daca parintii ati sunt micuti de statura, tu vei creste atat cat iti este mostenirea genetica de la ei.

Exista un posibil calcul aici:

http://www.desprecopii.com/......sterii.htm

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate sti/intui care va fi ritmul de crestere a unei persoane. Inaltimea ta ca si a oricarei alte fiinte umane, este stabilit genetic. Inaltimea ta finala va fi cea care este specificata in informatia genetica inscrisa in cromozomii mosteniti de la parintii tai. Fiindca aceasta informatie genetica este imposibil de modificat inaltimea ta finala se va realiza la maturizarea ta completa care la fel nimeni nu o poate intui cand se va produce. Si ar fi bine sa stii ca foarte multi barbati apreciaza femeile minione pe care le considera/compara cu niste bibelouri vii, fine si foarte pretioase. Multa sanatate!

| mamasitaaa2333 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu toti prefera fetele acunde de stataura...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mamasitaaa2333):

Probabil ca nu esti in stare sa citesti corect deoarece in raspunsul mei am scris si am specificat cat se poate de clar ca este vorba de "foarte multi" barbati, deci remarca ta ca "nu toti" este facuta complet aiurea si inutil.

| T0T a răspuns:

Am auzit că sexul ajută.

| christall a răspuns:

Vad din intrebarea ta ca ai dezvoltat un complex. NU trebuie! Fetele si baietii continua sa creasca chiar si pana la 25 ani. Poti sa te apuci de un sport: inot, baschet sau mai nou exercitii de intinderi. Mergi la o sala, vorbeste cu cineva avizat si intreaba ce exercitii poti sa faci, nu toate sunt bune. Succes!

| Madesz a răspuns:

Nu nu nu nu nu nu nu nu nu! Doamne, eu am 14, 3 si 1, 56 si e foarte fain. Nu vreau sa ma inalt. Nici tu sa nu iti doresti. Dar mna. O sa cresti cu timpul, ce pot sa zic, ia pastile calciu, vitamine, joaca baschet, fa exercitii de spate (extensii si aplecari).

| Acras a răspuns:

Prinde-te de o bara si stai acolo atarnata vreo cateva ore zilnic ca gravitatia o sa traga de oasele tale pana ai sa ajungi de 1, 56 m laughing... fata fii serioasa ce e cu intrebarea asta daca venea din partea unui barbat intelegeam da tu ce vrei sa faci cariera in Modeling? o femeie miniona pare mereu mai tanara ma rog cu trecerea anilor tu mai tanara probabil poti arata de 11 ani (ha ha).E suficient pentru varsta ta si cand nu o ai in ADN poti tu sa te sui pe pereti ca nu ai sa fii mai inalta