| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si 4 luni.Ieri m-am masurat si am 1, 64 m...trec pe a VII-a si ultima data cand m-am masurat,adica la inceputul clasei a V-a,aveam aceeasi inaltime. Sper sa mai cresc, as vrea sa am macar 1, 69-1, 70.
Credeti ca voi mai creste? Greutatea mea este OK, arat bine, dar sunt destul de scunda...stiu multe fete de varsta mea sau mai mici care sunt cu cel putin 4-5 cm mai mari ca mine.De baieti sa nu mai vorbim, toti au peste 1, 75 la 13-14 ani.;(

1.Vi se pare ok inaltimea mea?
2.Cum pot sa mai cresc macar 4 cm?
Am auzit ca fetele cresc pana la 14, maxim
15, practic sansele sunt mici sa ma inalt si eu, stiind ca nu mai cresc de la 11 ani jumate. sad

Fara jigniri va rog mult. Ofer fundita celui mai bun raspuns! Multumesc! happy

3 răspunsuri:
| dbigiu84 a răspuns:

1.Da,e o inaltime chiar buna pentru varsta ta.
2.Inaltimea tine mai mult de genetica, cel mai probabil o sa ai inaltimea pe care au avut-o parintii tai.
3.Este doar un mit, iar despre inaltime repet, probabil o vei avea pe cea a parintilor tai, iar de la 15 ani, cresterea in inaltime continua in majoritatea cazurilor.
Sper ca te-am ajutat!

| MareleBigBang a răspuns:

Am 1.71 la 19 flotarile in fiecare zi timp de 3 ani mi-au incetinit cresterea 50 kg 300 intr-o noapte nu e nev de inaltime la fizic oricum