| ProstSiTrist a întrebat:

Buna TPU am 14 ani si 1.67
De luni incepe scoala si eu nici odata nu am reusit sa am un program bun de somn, anul trecut adormeam la 3, 4 dimineata o data chiar nu am putut adormi deloc si am stat treaz pana ce trebuia sa ma imbrac si sa plec la scoala si ma trezeam la 7:40 si ma simteam obosit (o data m-am trezit la 7:00 si m-am simtit mai bine)
Vreau pana mi se opreste cresterea sa ajung macar la 1.75
Ce program imi sugerati care sa ma ajute sa devin mai matinal si in care sa am suficiente ore de somn pentru crestere pe langa exercitile fizice care le fac pebtru asta (vara asta normal ca nu amgasesc avut un program ma culcam la 5 ma trezea la 14:00 dar acum cu cateva zile inainte de scoala adorm la 1 sau 2 noaptea si ma trezesc la 11

2 răspunsuri:
| Notmyaccount a răspuns:

Daca ai de gand sa te culci la 1 sau 2 noaptea si in timpul scolii, insemna ca nu esti deloc realist.
Prima regula: la 21.30 maxim 22.00 esti in pat. Cel mai odihnitor somn e cel de la 00.00 la 03.00. ( Stiu ca nu iti vine sa crezi. Nici mie nu mi-a venit. Eu stiam ca cel mai odihnitor somn, e cel din ora de mate, dar in fine...). Deci clar trebuie sa prinzi acele 3 ore in programul tau de somn. Cum sa faci sa iti fie somn? In niciun caz stand si jucand jocuri video toata ziua. Hai sa fim seriosi, 6-7 ore la scoala sunt obositoare, in plus teme, invatat. Esti clasa a 8-a ( presupun), deci anul asta te vei axa ( probabil) mai mult pe invatat. ( Ca o mica paranteza, cred ca ar trebui sa te ocupi putin de gramatica. Cred ca in timp ce iti citeam articolul, am zbierat de vreo cateva ori: PE CARE.). Ce ar fi sa faci sport, sa mai si citesti cate ceva, daca mai faci si un curs de ceva, e perfect. Eu cu programul asta la 11 (p.m. bineinteles) visez.
Si ca un mic sfat, incearca sa nu stai pe telefon inainte sa te culci. Cica afecteaza somnul.

| gshdyxdjs a răspuns:

Invata te sa te culci la 10 si sa te trezesti devreme in zilele libere pe la 9-9.30
daca respecti programul asta o sa ia suficienta odihna sa fii fluid la scoala-pe timpul zilei si avand in vedere ca esti baiat(la baieti se opreste cresterea pe la 18 ani) veu avea sanse sa mai cresti.