| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si ma bate gandul sa imi fac un tatuaj.
As vrea un tatuaj destul de mare (35-40 cm lungime, 15-20 cm latime) de la glezna in sus.
Stiti cumva daca o sa doara tare, e cumva o zona sensibila?
Aveti idee cam cat ar costa acest tatuaj facut de un om cu experienta?
Si daca aveti un tatuaj puteti sa imi descrieti experienta prin care ati trecut?
(Tin sa precizez ca parintii mei sunt de acord)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tatuajele se fac legal, dupa 18 ani.

| Ana1687 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti face unul si la aceasta varsta cu acordul parintilor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana1687):

Nu-i adevarat!
Legal, la 14 ani nu este permisa tatuarea, nici macar cu acordul parintilor!
Se poate face dupa 16 ani, numai daca esti insotita de un parinte si acesta semneaza o declaratie.

Iata legea aici:
"Există și restricții de vârstă (OM 930, 11:6):
"Art. 6
(1) Este interzisă efectuarea procedurilor de piercing corporal și implantul dermal persoanelor cu vârstă sub 16 ani, cu excepția piercingului din zona urechii.
(2) Este interzisă efectuarea procedurilor de tatuare cosmetică și artistică a persoanelor cu vârsta sub 18 ani.

(3) Se pot executa proceduri de piercing corporal persoanelor cu vârsta cuprinsă între 14 si 16 ani și de tatuare artistică și cosmetică persoanelor cu vârsta cuprinsă între 16 și 18 ani numai în situația în care minorul este însoțit de părinte, tutore sau curator, după caz. Părintele, tutorele sau curatorul, după caz, trebuie să semneze o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că este de acord cu efectuarea procedurii la minor.

(4) Este interzisă efectuarea piercingului la nivelul organelor genitale la persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani."

sursa: https://logec.ro/tatuaje-si-piercinguri/

| Justme1997 a răspuns:

Ai 14 ani, e ilegal sa te tatueze cineva chiar si cu acordul părinților (care au priceput tatuaje din pufuleti)

| Maria209 a răspuns:

Eu am un tato pe gleznă am o pană stilizată, acest loc nu m-a durut deloc, adica e un loc foarte nedureros.Dar fiindcă tatuajul meu a fost deatul de complicat a trebuit să mă duc şi a doua oară.A doua oară am facut o greseală foarte mare, deoarece aveam ciclu în acea perioadă şi în perioada de ciclu durerea e insuportabilă. Dacă ai ciclu trebuie să planifici totul din timp.în rest nu m-a durut, poate se simţea ceva, dar rezultatul merită.