| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU happy

Am 15 ani jumate, locuiesc in anglia si parinti mei nu vor sa ma lase in vacanta de Craciun in Romania sad si m-am hotarat sa plec fara acordul lor. am sunat la o companie de avioane (wizzair) si mi-au spus ca nu pot pleca fara parinti sau fara imputernicire. dupa am sunat la cineva de la autocar si mi sa spun k pot sa ma intorc in romania dar nu mai pot veni inapoi in anglia( e adevarat pentru ca si un pr de al meu a plecat in romania fara imputernicire, fara parinti avand 16 ani )... dar daca merg in romania si imi face mama (doar mama pentru ca am tata vitreg ) imputernicre sa vin inapoi in anglia o poate face la ambasada romana din Londra si sa o trimita prin fax. sau trebuie facuta in romania? :/
[fundita] :*
multumesc anticipant :X

2 răspunsuri:
| CryssCrySta a răspuns:

E prea complicat fa-o pe mama ta sa te lase sau sa vina cu tine daca nu spune-i de intentile tale oricum nu ar putea sa te opreasca in orce caz.NU PLECA FARA APROBAREA EI isi va face griji si se poate inbonlavi fa bine si convinge-o sa te lase.Ai grija de tine si nu fa prosti.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu ai dreptul, sub nici un fel să treci granița neînsoțită când ești minoră, decât ilegal.
Deci mai bine o convingi pe mama ta să-ți facă un act la notariat și să te trimită în România, în îngrijirea bunicilor tăi, sau pe cine ai tu acolo, major.